válkaČeskoslovenskoobjevy

Praha jako Moskva, Králův Dvůr jako ponurý Volsk, tady se točil thriller Dítě číslo 44!

+ 1 fotka+ 2 fotky

Dítě číslo 44 je jedním z nejvýznamnějších hollywoodských filmů, jenž se v poslední době natáčel na území České republiky. Natáčení trvalo od června do září 2013 a probíhalo v Praze i na mnoha dalších místech České republiky. Do širokého povědomí se pak dostal především proto, že kvůli natáčení byla vůbec poprvé zastavena část pražského metra a veřejná doprava v něm.

Tomáš Chalupa 28. května 2015

Natáčení předcházely náročné přípravy. „Hlavní herci byli v Česku už tři týdny před začátkem, pilovali ruský přízvuk a zkoušeli. Včetně všech příprav tu američtí filmaři strávili téměř devět měsíců,“ uvádí Silvia Jančulová, která měla za společnost Stillking Films natáčení u nás na starosti.

Hollywoodský štáb Dítěte číslo 44 u nás utratil celkem přes 20 milionů dolarů. Tajně a mimo jakoukoliv pozornost se části natáčení osobně zúčastnil i producent a legendární filmař v jedné osobě Ridley Scott, autor legendárního Vetřelce a Blade Runnera. Na vznik filmu se přijel podívat také autor knižní předlohy Tom Robin Smith, který vystoupil i v pořadu Hyde Park na České televizi. Filmovému štábu dokonce prozradil, že vůbec první myšlenka na celý příběh a na vznik knihy ho napadla právě během pobytu v Praze.

Praha ve filmu představuje Moskvu 50. let, tedy v době studené války. Národní divadlo a Rudolfinum byly použity pro natáčení scén, v nichž elitní důstojníci MGB (ruská tajná služba, předchůdce KGB) se svými ženami sledují Labutí jezero v moskevském Bolšom těatru. Točilo se na Hlavním nádraží, v Národním muzeu, na Invalidovně, v metru na Andělu, na Malostranském náměstí a na dalších místech. „Přestože se točilo v létě, museli jsme občas pár ulic zasněžit a herci hráli zimní scény v těžkých kožešinových kostýmech,“ vzpomíná Veronika Hladíková, která se v rámci Stillking Films starala o herecké hvězdy. Výtvarník Jan Roelfs navíc dohlížel na vytvoření 125 dekorací pro scény, které se točily ve studiích na Barrandově.

Jako byla Moskva srdcem Sovětského svazu, Praha byla centrálou a zázemím natáčení tak, aby ji měli filmaři vždy po ruce, i když točili mimo ní. Štáb natáčel také na Máchově jezeře, v Ralsku, Králůvě Dvoře, na Dobříši a Hrádku u Rokycan. „V České republice najdete ty nejdokonalejší ukázky architektury v sovětském stylu 50. a 60. let jen hodinu cesty z pražského centra,“ říká nadšeně další producent Adam Merims.

S nádherou Moskvy pak kontrastuje pochmurné městečko Volsk, kam jsou Leo a Raisa posláni do vyhnanství. Merims si byl vědom, že režisér Daniel Espinosa rád točí v reálných lokacích, což hercům i štábu dodává pocit té správné atmosféry. Najít kulisy městečka Volsk bylo tedy klíčové. Filmaři si prohlédli více než 50 lokací ve vzdálenosti do tří hodin jízdy od Prahy. Nakonec se rozhodli pro Králův Dvůr, kde sídlí už více než 163 let ocelárna. „Samotný areál ocelárny jsme se rozhodli proměnit v město,“ říká Merims.

Záběry z natáčení

Záběry z natáčení

Z některých míst a jejich atmosféry byli unešeni i samotní herci. „Ta místa tady jsou tak autentická, že prostě hodně práce udělají a odehrají za nás,“ pochvaloval si Gary Oldman například industriální železárny v Hrádku u Rokycan jako rovnoprávného hereckého partnera.

Důležitou roli sehrály také vlaky a železniční tratě – Leo a Raisa v přeplněných vlacích ve filmu najezdí na 1000 kilometrů. Aby jejich cesty působily autentičtěji, filmaři při natáčení použili velkou parní lokomotivu, vyrobenou v roce 1928, jejíž maximální rychlost je asi 50 km za hodinu. Ve scénách na nádraží navíc figuruje další lokomotiva, vyrobená ve Vídni roku 1944. „Dali jsme si záležet, aby to na nádraží vypadalo velmi věrohodně,“ dodává Merims.

Vedle natáčecích míst promluvili do Dítěte číslo 44 i čeští filmaři, na filmu se jich podílelo přes 150. A právě na ně v oficiálních rozhovorech vzpomíná hlavní hvězda filmu Tom Hardy. „Film jsme točili v České republice a musím říct, že místní štáb byl prostě fantastický. Jsou to opravdoví a hodně dobří profesionálové, všechno klapalo, jak mělo. Ve všech ohledech je to pro natáčení skvělá země. Bylo úžasné pracovat někde, kde všichni berou opravdu vážně svou práci, ale neberou zas až tak vážně sami sebe.“

Další články

Zavří­t reklamu