Boris Johnson je hlavní postavou hnutí proti imigrantům a za odchod z Evropské unie.

Boris Johnson je hlavní postavou hnutí proti imigrantům a za odchod z Evropské unie. | zdroj: inews.co.uk


Praděda Borise Johnsona byl turecký novinář, kterého ubili k smrti

TÉMATA: politka | velká británie | turecko

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 06. 2019 | 14:00

Boris Johnson je dost možná budoucí britský premiér, ale je nepochybně jednou z vůdčích postav protiimigrantské konzervativní scény na Britských ostrovech. A to přesto, že on sám je řekněme kosmopolitního původu a mezi jeho předky je i muslimský Turek.

Na začátek je třeba říct, že Boris Johnson o svém tureckém předkovi mluví zcela otevřeně a nijak jej neskrývá. Jenže současně se vyslovuje k muslimům velmi nevybíravě a to až tak, že se proti jeho slovům musel ohradit i nejvyšší londýnský imám, který Johnsona upozonil, že jeho slova mají následky a on za ně nese odpovědnost. Johnson použil klasickou obranu, když uvedl, že jeho slova byla vytržena z kontextu. To známe i od nás.

Nicméně je s podivem, že muž s muslimskými kořeny takto brojí proti islámu. Ali Kemal byl Johnsonův praděd, který působil jako novinář v Turecku. Byl to samozřejmě muslim jak poleno, ale díky svému povolání hodně cestoval a rozhodně to nebyl žádný náboženský fanatik. Při jedné z cest, která vedla do Švýcarska, poznal Winifred Brunovou, ženu s anglicko-švýcarským původem. V roce 1903 z toho byla svatba. Kemal se pak věnoval politice, dlužno říct, že stál na straně liberalismu, což jej nakonec donutilo emigrovat z Turecka. Vrátil se do země až po pádu Osmanské říše, kdy se opět zapojil do tamní politiky.

Založil v Turecku Anglofilskou společnost, ostře odsoudil masakr Arménů a požadoval potrestání viníků. Byl nepřítelem číslo jedna pro všechny nacionalistické strany a politiky v zemi, a že jich nebylo zrovna málo. 4. listopadu roku 1922 byl unesen přímo z křesla u holiče v Istanbulu a měl být odvlečen do Ankary, kde s ním měl proběhnout jakýsi soud. Jenže skupina byla po cestě napadena rozvášněným davem, který za nejasných okolností zlynčoval a ubil samotného Kemala.

Takový byl konec prapředka Borise Johnsona. Je otázkou, jak by se tento kosmopolitní liberál díval na počínání svého vzdáleného potomka, který vzývá izolaci Velké Británie a nelíbí se mu imigranti, natož když jsou muslimského původu.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 06. 2019 | 14:00

Zavří­t reklamu