válkaČeskoslovenskoobjevy

Pracovníci muzea našli na výletě obrovskou kostru Tyrranosaura rexe

Pracovníci muzea našli na výletě obrovskou kostru Tyrranosaura rexe
Zdroj: smithsonianmag.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Opravdový úlovek se podařil zaměstnancům Burkeho muzea přírodní historie ve Washingtonu, když byli na třídenním výletě v Montaně. Třetí den pobytu v oblasti zvané Hell Creek si jeden z nich všiml kostí čouhajících ven ze země.

Tomáš Chalupa 23. srpna 2016

Byly to vážně velké kosti a brzy se zjistilo, že patří vyhynulému tvorovi. Byl jím král dinosaurů Tyrranosaurus rex. „Vypadaly přesně tak, jak nám říkali, že mají kosti velkých dravých dinosaurů vypadat,“ říká jeden ze dvou šťastných nálezců Jason Love.

A měl pravdu, výprava vyhrabala ze země podivuhodně zachovalou kostru tohoto mocného predátora třetihor. Trvalo však rok, než se na místo vypravila oficiální výprava z muzea, která definitivně odhalila celou kostru a připravila ji pro převoz do muzea. Nalezena byla páteř, žebra, kosti končetin i celá lebka. Celkem kolem 20 procent z celé kostry dinosaura. Navíc je šance, že se podaří najít i další kosti někde v okolí. Tvor zahynul před 66 miliony let, tedy ještě před dopadem meteoritu, který vyhubil velké dinosaury.

Lebek Tyrranosaura rexe je na celém světě zachovaných jen 15. Nejlépe zachovaný Tyrranosaurus rex na světě se jmenuje Sue a byl nalezen v Cheyenne River v Jižní Dakotě.

Další články

Zavří­t reklamu