válkaČeskoslovenskoobjevy

Pozůstatky bitvy, která nikdy nebyla

Pozůstatky bitvy, která nikdy nebyla
Zdroj: slate.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Ostrov Kiska je součástí Aleutských ostrovů. 7. června roku 1942 tento mrazivý, nehostinný skalnatý ostrov napadla japonská armáda, která se zde vylodila.

Tomáš Chalupa 9. července 2016

Na ostrově měly USA jen malou meteorologickou stanici, kterou obsluhovalo 10 vojáků. Dva z nich Japonci zabili, zbytek byl poslán do Japonska. Japoncům, kterých se zde vylodilo 1200, začali budovat letiště, podzemní chodby, pozice dělostřelectva a další vojenská zařízení.

Američané bombardovali ostrov několik týdnů. Viděli, že Japonci se na ostrově pevně uchytili a budují zde své základny. Jenže Aleuty byly vedlejším válčištěm a Američané se soustředili na boje v jiných částech Pacifiku. K obsazení ostrova se proto rozhodli až v srpnu roku 1943. Na ostrov se vylodilo 35 000 amerických vojáků. Očekávali těžkou bitvu. Brzy však ke svému překvapení zjistili, že všech 5400 Japonců z ostrova zmizelo. Všude byly jen pláně poseté opuštěnou technikou. Přesto zemřela na Kisce skoro stovka Američanů, Japonci totiž před svým odplutím celý ostrov zaminovali. Bitva o Kisku tak byla bizarním střetnutím, kdy se desítky tisíc vojáků vylodily na prázdný ostrov.

Ostrov je dodnes plný rezivějících vraků děl, ponorek a lodí. Není však jednoduché se na toto místo dostat. Mohou sem jen lidé, kteří provádějí nějaký vědecký výzkum, a musí dostat povolení od úřadů na Aljašce. Pro většinu lidí jsou tak tyto relikty války navždy skryté.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu