válkaČeskoslovenskoobjevy

Pozorovací balony byly předchůdci dronů, služba na nich byla rizikem

Pozorovací balony byly předchůdci dronů, služba na nich byla rizikem
Zdroj: thevintagenews.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Pozorovací balon je typ balonu, který slouží k navádění dělostřelecké palby nebo hlídkové činnosti. V minulosti představovaly důležitou součást tvorby válečných map a plánů útoků. V lecčems tak plnily podobné role jako dnešní drony.

Tomáš Chalupa 24. ledna 2020

Pozorovací balony byly neforemné, klobáse podobné vaky naplněné vodíkem. Ten je hořlavý, což vedlo k tomu, že spousta balonů zasažených nepřátelskou palbou vzplála a zřítila se v plamenech k zemi. Posádky těchto balonů proto byly vybaveny padáky, aby se mohly zachránit. I tak to byla vysoce riskantní a nevděčná služba, bez téměř jakékoliv možnosti obrany před nepřátelskými stíhači.

Kvůli tomu, že vodík byl hořlavý, byly pozorovací balony po první světové války už plněny nehořlavým heliem. Pozorovací balony byly vždy ukotveny ocelovým lanem k zemi, aby mohly být staženy na zem a neodletěly za nepřátelské linie.

Poprvé byl pozorovací balon použit už za francouzských revolučních válek, konkrétně v bitvě u Fleurs v roce 1794. Obě strany jej používaly také v americké válce Severu proti Jihu a stejně tak ve francouzsko-pruské válce. Britové je používali v Burské válce. Zkrátka používání pozorovacích balonů bylo časté už dlouho před první světovou válkou, která znamenala vrchol v uplatňování těchto vzdušných zbraní.

Němci používali balon typu Parseval-Siegsfeld, Francouzi zase typ Caquot. Aby byly balony chráněny proti útokům letadel, byla jejich stanoviště obklopena početnými protileteckými kanony a kulomety. Samotné balony zbraně nenesly, ale i tak byl útok na ně pro piloty kvůli silné protiletadlové obraně velmi riskantní. Přesto se mnoho pilotů právě na ničení balonů specializovalo. Britové jim říkali balloon busters. Mezi nejslavnější patřil Belgičan Willy Coppens, Němec Friedrich Ritter von Röth, Američan Frank Luke a Francouzi Léon Bourjade, Michel Coiffard a Maurice Boyau.

Na konci první světové války se začaly balony používat také k hlídkování nad mořem při hledání ponorek. Zajímavé je, že pozorovací balony našly uplatnění i za studené války. V rámci projektu Mogul použili Američané balony s extrémní dostupem, které pozorovaly sovětské jaderné testy.

Další články

Zavří­t reklamu