válkaČeskoslovenskoobjevy

Pozor! Tenhle rok bude o vteřinu delší. Země se letos točí pomaleji

Pozor! Tenhle rok bude o vteřinu delší. Země se letos točí pomaleji
Zdroj: theeconomiccollapseblog.com

Strážci času z instituce zvané IERS (International Earth Rotation and Reference Systems Service) oznámili, že letošní rok bude o vteřinu delší. Na Silvestra se místo času 23.59.59 objeví na hodinách 23.59.60.

Tomáš Chalupa 11. července 2016

Vše je způsobeno tím, že zemská rotace není zcela konstantní. Roli v tom hraje také přítažlivost Měsíce nebo silná zemětřesení. Zkrátka čas od času se stane, že rotace Země se mírně zpomalí. Tím mírně je myšlena právě ona vteřina. Musí se tomu přizpůsobit atomové hodiny, které určují ten správný čas a podle kterých si my všichni seřizujeme své hodinky.

Opět však nastává známý problém, kdy počítače nejsou na tuto změnu připraveny a s podobnými zásahy do svých vnitřních hodin nepočítají. Rozhodně ale nedojde k žádnému blackoutu nebo zhroucení počítačových sítí, jak se někdy v podobných případech spekuluje. Přesto se ozývají hlasy odborníků, že by možná bylo lepší podobné hrátky s časem zrušit.

Aby se omezily případné komplikace s počítači, IERS vždy oznamuje změnu času půl roku dopředu. Všichni tak mají čas se na změnu času připravit. Ostatně letošní přidaná vteřina není zdaleka prvním případem. Od roku 1972 nám IERS přidal navíc už 26 vteřin. K poslednímu přidání vteřiny došlo loni a mnoho lidí si toho vůbec nevšimlo. Takže svět se může točit dál, jen o malilinko pomaleji.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu