V souhvězdí Labutě dojde ke hvězdné srážce.

V souhvězdí Labutě dojde ke hvězdné srážce. | zdroj: messagetoeagle.com


Pozor, pozor, v souhvězdí Labutě se schyluje k velké srážce

TÉMATA: vesmír | hvězdy | souhvězdí

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 01. 2017 | 12:00

V roce 2022 dojde k souhvězdí Labutě ke srážce dvou hvězd, předpověděli vědci. Bude to opravdu velká exploze, jakou nevidí astronomové každý den.

Vlastně se podobné hvězdné karamboly odehrávají tak jednou za 10 000 let. Je to tedy velmi vzácná událost, a vědci se na ni chystají už nyní. K objevu budoucí srážky významně přispěl student Daniel Van Noord z Calvinovy univerzity. "Je šance jedna k milionu, že se vám podaří předpovědět hvězdnou kolizi. Ještě se to nikdy nestalo,"  upozorňuje Van Noordův profesor Larry Molnar. Van Noord si všiml, že spolu koreluje ostrost a barva pozorovaných hvězd a došel k závěru, že se nacházejí velmi blízko sebe – jako by byla dvě jádra v jedné skořápce ořechu. 

Až se tyto dvě hvězdy srazí, dojde k vyzáření ohromného množství světla a energie zvané červená nova. Jasnost hvězdy se zvýší tisíckrát. Bude tak zářivá, že se přidá jako viditelná hvězda do souhvězdí Labutě. Fantastické na tom bude, že tento fenomén budou moci pozorovat lidé pouhým okem. "Rodiče řeknou dětem: podívej, támhle je temný bod. Není tam nic vidět, ale to se tam skrývá hvězda. A brzy se rozzáří," říká Molnar. Podobnou šanci lidé v historii lidstva zatím něměli. Ovšem to vše platí jen za předpokladu, že se výpočty a závěry Van Noorda a Molnara ukáží jako správné. To se dozvíme za pět let. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 01. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu