válkaČeskoslovenskoobjevy

Pozor, nejextrémnější boty na světě! Jsou krásné, až to bolí

Pozor, nejextrémnější boty na světě! Jsou krásné, až to bolí
Zdroj: www.vam.ac.uk
+ 22 fotek+ 23 fotek

Ujíždíte na botách? Pak si nenechejte ujít expozici v londýnském Victoria & Albert Museum nazvanou příznačně Boty: Potěšení i bolest. Boty, které tam vystavují, jsou opravdu ulítlé.

blondie 28. září 2015

Výstava, trvající do 31. ledna 2016, se zaměřuje na největší extrémy obuvi z celého světa. Prezentuje okolo 200 párů bot, od sandálů zdobených čistým zlatem ze starověkého Egypta až po komplikované návrhy současných tvůrců. Najdete mezi nimi i boty některých slavných nositelů napříč historií. Cílem výstavy je nejen ukázat vzácné historické kousky, ale i zkoumat to, jak se obuv stala součástí společenského oděvu, znakem společenského postavení, ženskou posedlostí i sexuálním fetišem.

Popelčin střevíček

Popelčin střevíček

Magie bot

S neobyčejnými botami se setkávají lidé již od dětství ve formě pohádek. Není proto divu, že hned na začátku výstavy je v centru pozornosti mýtus o Popelce, jíž její skleněné střevíčky pomohly získat ruku krásného prince. Boty ze skla dnes skláři umí vyčarovat, ale sedmimílové boty, které svým nositelům umožňují skákat, létat a překonávat velké vzdálenosti, zatím ještě zůstávají v říši pohádek, pokud za ně nebudeme považovat sportovní obuv profesionálů, třeba kopačky Davida Beckhama, s nimiž se proháněl po hřišti a prováděl neuvěřitelné kousky. Boty svým hrdinům zkrátka pomáhají, ale také umí mučit a trestat, nejkřiklavějším příkladem budiž mučící nástroj ze středověku, zvaný španělská bota. Některé módní výstřelky obuvi lze také nosit jak za trest, ovšem jsou ženy, které si je dobrovolně a s láskou nasazují, byť kvůli kráse trpí až k slzám.

Boty jak pro královnu od návrháře Alexandera McQueena

Boty jak pro královnu od návrháře Alexandera McQueena

Boty dělají člověka

Napříč staletími i kulturami obuv symbolizovala postavení a moc svého majitele. Ve starověkém Řecku a Římě nosili boty svobodní muži, zatímco otroci chodili bosi. Boty na vysoké platformě člověka nejen povýšily nad druhé, ale jako v případě bohatých kupců z Benátek je pozvedly nad špinavé kaluže. Tím, jak byla bota svým tvarem a dekorem nepraktická, dával její nositel najevo, že nepatří k pracující třídě, jak lze vidět na červených podpatcích francouzského krále Ludvíka XIV. nebo bohatě vyšívaných mokasínech irokézské elity. Také dnes vás nošení nepohodlných louboutinek okamžitě zařadí do exkluzivních společenských kruhů. V luxusních, drahých botách se i bezdomovec bude na chvíli cítit králem (či královnou). Ostatně už jeden mazaný kocour z pohádek si uvědomil, že v botách získá moc i nad lidmi.

Opeřené střevíčky od Christiana Louboutina

Opeřené střevíčky od Christiana Louboutina

V botách rovnou do postele

Boty dělají člověka sexy a podtrhují jeho pohlaví. Nic tak nezdůrazňuje ženskost jako utlé, křehké střevíčky na vysokém podpatku, zatímco velká, těžká vojenská bota asociuje chlapáctví. To, v jakou sexuální zbraň se bota může proměnit, předvedla názorně Marylin Monroe ve filmu Někdo to rád horké. Jen si vzpomeňte na scénu, kdy se v černých lodičkách nese po nástupišti a svůdně se kroutí v bocích. Tradovalo se, že tato hollywoodská hvězda si nechala upravit podpatky tak, že jeden byl kratší než druhý, čímž dosáhla oné nezapomenutelné houpavé chůze. Její bílé lodičky od Salvatora Ferragama, prezentované na výstavě, však nic takového nepotvrzují.

Leopardí kozačky od Vivienne Westwoodové

Leopardí kozačky od Vivienne Westwoodové

Posedlost botami

Mnohé ženy jsou doslova sběratelkami bot, mají jich plný, ba přeplněný botník, ne-li celý pokoj. Co by za to leckterá dala mít ve své sbírce pár kousků od Jimmyho Chooa či Prady. Utrácet za boty je pro řadu z nich potěšením právě proto, že je to tak výstřední koníček. Sbírají je pro radost z vlastnictví i krásy bot a schovávají si je kvůli vzpomínkám na pěkné chvíle v životě, s nimiž si své botky spojují.

Posedlost botami má ovšem také své komické stránky, jak ukazuje výstava – třeba na příkladu kozaček z leopardí kůže, které si jistá bohatá Londýňanka nechala za druhé světové války vyrobit ze svých starých kabátů, aby vyzrála na válečný přídělový systém. Doba i boty se zkrátka mění, ale láska k nim je věčná.

Další články

Zavří­t reklamu