Zážitková turistika v zákopech 1. světové války. | zdroj: Daily Mail, Andy Robertshaw


Poznejte život vojáků z První světové války! Bývalý učitel dějepisu zve turisty do zákopů na své zahradě

TÉMATA: první světová válka | anglie

Před čtyřmi lety prodal vášnivý historik Andrew Robertshaw dům ve vesnici Charlwood nedaleko Londýna, ale pozemek se zahradou si ponechal. Obehnal jej ostnatým drátem a se třiceti dobrovolníky, mezi nimiž byli i veteráni z Afghánistánu, začal k překvapení svých sousedů hloubit v zemi zákopy.

user-avatar

Ivanhoe

15. 08. 2014 | 15:00

Na půl akru velké ploše se teď vinou 100 metrů dlouhé zákopy s dva metry vysokými náspy, kvůli kterým sem museli přepravit až 200 tun zeminy i hromady pytlů s pískem a hlínou. Zákopy jsou na vlas stejné jako ty, v nichž se za 1. světové války ukrývali před palbou tehdejší vojáci. Dokonce k nim vede napodobenina železniční trati, po níž se dopravovaly zásoby.

Takhle nějak mohl vypadat zákop v Ypry v roce 1917,“ upozorňuje Andrew Robertshaw, jenž je vášnivým historikem. „Geologie je tu stejná jako tam,“ dodává. Bývalý učitel historie stavěl zákopy na podkladě válečných zápisků jednoho britského vojáka, jenž bojoval u belgického městečka, kde byl poprvé v historii lidstva použit bojový chemický plyn.

Stavitelé zákopů si potrpěli na detaily. Je tam kuchyně, kde z nízkého stropu visí nefalšovaná zelenina a kde v koutě stojí malá kamínka, na kterých si vojáci ohřívali jídlo z konzerv, dále „ubikace“ pro vojáky a důstojnický klub.

Některé z rekvizit získal Andrew Robertshaw od režiséra Stevena Spielberga, jemuž během natáčení filmu Válečný kůň asistoval jako historický poradce.

„Lidé si většinou myslí, že v zákopech vojáci pobyli krátce předtím, než byli vysláni do bitvy. Ale oni zde trávili mnohem více času,“ upozorňuje Robertshaw. „Jeden veterán mi řekl, že v zákopech byl z 90 procent ztuhlý nudou, z 9 procent mrazem a v 1 procentu strachem,“ poznamenal historik.

On sám si život v zákopech vyzkoušel na vlastní kůži. Dva týdny spolu s dalšími dobrovolníky nepřetržitě žil v něčem, co lze prostě nazvat dírou v zemi. V replikách uniforem a s puškami se slepými náboji věrně napodobovali noční boje. Tentýž surový zážitek bez ztráty na životě nabízí Robertshaw i ostatním, aby poznali, jaké každodenní útrapy museli vojáci ve Velké válce snášet.

Virtuální prohlídka

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Ivanhoe

15. 08. 2014 | 15:00

Zavří­t reklamu