válkaČeskoslovenskoobjevy

Poznejte tajemství dávných civilizací: Mumie z celého světa poprvé v Praze

+ 6 fotek+ 7 fotek

1. února měla na pražském výstavišti v Holešovicích evropskou premiéru výstava nazvaná Mumie světa. Jde o největší a nejucelenější sbírku mumií na světě, z nichž některé jsou staré až 2500 let. Kromě lidských mumií jsou na výstavě k vidění i mumifikovaná zvířata. Nejčastěji se jedná o kočky nebo ptáky. Nechybí však ani mumifikovaný pes či krokodýl. Originální mumie a další artefakty byly zapůjčeny ze světových muzeí, univerzit, vědeckých organizací a soukromých sbírek. Výstava svým rozsahem, historickou a vědeckou hodnotou nemá ve světě obdoby. Zajímavým doplněním výstavy je také expozice věnovaná mumiím pocházejícím z našeho území.

Václav Pokorný 20. února 2018

V Křižíkových pavilonech D+E na pražském holešovickém výstavišti probíhá právě v těchto dnech unikátní výstava Mumie světa. Návštěvníci na více než dvou tisících metrech čtverečních projdou historií sahající až do dávných věků. Na výstavě je možné si prohlédnout mumie, které na našem území zatím nikdy nebyly k vidění. Konkrétně půjde o mumie z Egypta, Severní i Jižní Ameriky, ale i Evropy.

Výstava Mumie světa

Výstava Mumie světa

Každý exponát odhalí svůj vlastní příběh. Některé z vystavených mumií pochází z vážených rodů, jiné zase nabídnou pohled na přírodně a přirozeně mumifikované osoby. Ze stovek exponátů patří mezi nejzajímavější například Baron Von Holz, německý šlechtic nalezený v utajené rodinné kryptě hradu ze 14. století. Zůstal obutý do svých nejlepších bot. Dále zaujme mumie z Vácu, mladá rodina z maďarského města Vác, která zemřela na tuberkulózu. Nechybí Burnsova sbírka, série lékařsky vyrobených mumií používaných k výuce anatomie na počátku 19. století. Dále egyptský kněz Nes-Hor, u kterého byla zjištěna artritida a zlomená levá kyčel. A samozřejmě Haruška, mumie velmi krásné mladé egyptské ženy, která zemřela na zhoubný non-Hodgkinův lymfom.

Výstava obsahuje také sbírku rituálně zmenšených hlav bojovníků, které byly používány jako rituální předměty přinášející svému nositeli sílu zabitého bojovníka.

Z výstavy Mumie světa

Z výstavy Mumie světa

Na základě současných vědeckých postupů využívající forenzní metody a nejnovější technologie, jako je analýza DNA, se o mumifikovaných můžeme dozvědět nečekané informace. Netýkají se jen zranění patrných na jejich kostech, ale také toho, co jedli, jakými chorobami trpěli, jaké příbuzenské svazky mezi sebou měli a v neposlední řadě odkud a kam migrovali. Je to jedinečná zpráva o světě, který dávno zanikl a jehož ozvěny ve formě genetického fondu nebo také smrtích bakterií ovlivňují náš život v současnosti.

Výstava potrvá do 30. června.
Související články

Další články

Zavří­t reklamu