válkaČeskoslovenskoobjevy

Poznejte SSSR: těmito letáky lákal Stalin západní turisty do Sovětského svazu

Poznejte SSSR: těmito letáky lákal Stalin západní turisty do Sovětského svazu
Zdroj: www.creativereview.co.uk
+ 6 fotek+ 7 fotek

Koncem 20. let se sovětská vláda usnesla, že je nutno se západnímu světu představit v líbivějším, přitažlivějším světle a přilákat tak do země více zahraničních turistů. Nechala proto vydat kolekci nových reklamních letáků, které ukazovaly Sovětský svaz jako zemi, kterou ve skutečnosti nikdy nebyl.

Jan Kyzlink 31. srpna 2015

Propagací Sovětského svazu byla pověřena státní cestovní agentura Intourist, kterou v roce 1929 založil diktátor Josif Vissarionovič Stalin a jež ve zprivatizované podobě funguje dodnes. Svého času šlo o největší turistickou organizaci na světě, která kontrolovala cestovní ruch v celém Sovětském svazu a byla prošpikovaná příslušníky NKVD a později KGB.

Intourist tehdy vyhlásil soutěž ve snaze pobídnout začínající umělce k odevzdání svých návrhů. Ty se často nesly v avantgardním duchu a stylu art-deco, jaký byl tehdy běžný na cestovních plakátech v Evropě. „Někdy je těžké poznat, zda jde o Francouzskou Riviéru nebo o Sovětský svaz,“ okomentovala to kurátorka Galerie ruského umění a designu v Londýně Elena Sudakova.

To, jak se Sovětský svaz prezentoval navenek, však ostře kontrastovalo s propagací uvnitř země. Na rozdíl od reklamních obrázků, které Sověty v okolním světě ukazovaly jako zemi volného času, elegance, kulturnosti a půvabu, se vnitřní propaganda zaměřovala na šíření obrazů vojenské síly, industrializace, jednoty lidu a budovatelského heroismu.

Další články

Zavří­t reklamu