Rozdíl mezi normálním koněm a zakrslou Thumbelinou je markantní.

Rozdíl mezi normálním koněm a zakrslou Thumbelinou je markantní. | zdroj: www.thatsweird.net


Poznejte nejmenšího koně na světě. Neměří ani půl metru

TÉMATA: divy přírody | zvířata | koně

user-avatar

Markéta Oderská

8. 04. 2015 | 12:00

Které dítě by nesnilo o tom mít doma vlastního koně! Jenže pro většinu domácností je toto zvíře jako domácí mazlíček příliš velké. To však neplatí pro zakrslou klisničku Thumbelinu, která je velká asi jako menší pes.

Thumbelina je od roku 2006 zapsána v Guinessově knize světových rekordů jako nejmenší kůň na světě. K tomuto prvenství ji opravňují její závratně malé míry – na výšku měří 45 centimetrů a váží jen 25 kilogramů.

Narodila se před 14 lety na jedné farmě v St. Louis v americkém státě Missouri. Jejími rodiči nebyli poníci, ale takzvaní američtí miniaturní koni. Toto plemeno vzniklo křížením nejmenších jedinců různých plemen koní – shetlandských, islandských, plnokrevných, arabských a mnohých dalších. Malí koníci dříve pracovali v mělkých kamenouhelných dolech v Anglii a v severní Evropě, odkud byli roku 1888 postupně převáženi do Ameriky, aby tam pokračovali ve své práci. Jakmile ale mechanizace dorazila do dolů, tak se stali nadbytečnými. Několik chovatelů se proto rozhodlo odkoupit co nejmenší zvířata se snahou je vyšlechtit na co nejmenší vzrůst.

Thumbelina je ve Spojených státech celebritou.

Toto šlechtění však mělo své stinné stránky. U mnohých takto vyšlechtěných jedinců se začaly vyskytovat zdravotní problémy, zejména deformity nohou, špatné skusy zubů a trpasličí vzrůst. Jedním z takto postižených jedinců je právě Thumbelina, u níž se po roce projevila porucha růstu zvaná achodroplazie. Thumbelina je tak vlastně zakrslým miniaturním koněm, dalo by se říci takovou miniaturou miniatury. Kromě problémů s chůzí, kvůli kterým jí muselo být nasazeno speciální obutí, je ale jinak zdravým a šťastným zvířetem. V Americe platí za celebritu. Její majitelé s ní navštěvují nemocnice a kliniky po celých Spojených státech, neboť tento rozkošný malinkatý koník dokáže v dětech spolehlivě probouzet radost a úsměv ve tvářích. 

 

user-avatar

Markéta Oderská

8. 04. 2015 | 12:00

Zavří­t reklamu