Haló, tady kovboj: 26letý Clint Eastwood se sluchátkem na slavné sérii fotografií od Earla Leafa (1956) | zdroj: Michael Ochs Archives


Byl nula, hrál v béčkových filmech a pracoval u bazénu. Do Hollywoodu ho dostaly až fotky v uplých trenýrkách a jeden gay

TÉMATA: Clint Eastwood | mládí | herecké začátky | Hollywood

„Je tak vysoký, štíhlý a velmi pohledný,“ rozplýval se režisér Arthur Lubin, když poprvé uviděl mladého Clinta Eastwooda obsluhovat na benzinové pumpě. Protože byl Lubin homosexuál, měl s mladíkem i jiné úmysly, než mu jen prošlapat cestičku do filmových ateliérů v Hollywoodu. Díky tomu tak Eastwood získal první kontrakt, který mu zaručoval výdělek 100 dolarů týdně.

user-avatar

Blondie

18. 09. 2014 | 19:30

Jen se na to podívejte, nemám na břiše žádný tuk!

Píše se rok 1956 a Eastwoodovi se stále nedaří udělat díru do velkého světa filmu. Ve studiu Universal dostává jen samé malé role v béčkových filmech. Aby utáhl pronájem vily v atraktivní Ventura Boulevard poblíž filmových studií Universal, musí si ještě přivydělávat jako obchodní reprezentant nabízející movitým zákazníkům bazény.

No nejsem krasavec?

Filmaři o něm prohlašují, že mu schází temperament, není uvolněný, mluví tiše a navíc se chová zvláštně, jako nějaký vesnický křupan. Ačkoliv má Eastwood smysl pro humor a u žen zpravidla slaví úspěch, není tehdy schopen své kouzlo prodat před kamerou. 

Lenoším tu, protože nemám žádnou roli. Už to vidím černě.

1. června 1956 navštíví tehdy 26 letého herce v jeho vile fotograf Earl Leaf, který v 50. letech proslul focením filmových hvězd. S Eastwoodem jej pojí podobně pestrý profesní životopis. Zatímco Clint se předtím živil jako pastevec, dřevorubec, topič v ocelárně, pianista v baru a plavecký instruktor, Leaf byl námořníkem, honákem krav, farmářem, řidičem kamionu, kytaristou i účetním. Jako válečný zpravodaj během čínsko-japonské války byl prvním západním novinářem, který dělal rozhovor s Mao-ce Tungem. Od začátku 50. let pak na sebe upozornil fotkami celebrit, které jako první začal fotit u nich doma jen v negližé. Tiskoví agenti začali využívat jeho služeb, aby pomohl dostat na stránky novin a časopisů nově vycházející filmové hvězdičky – jako třeba Marylin Monroe nebo právě Clinta Eastwooda. 

Tvrdě posiluju a buduju si maskulaturu.

Leaf fotil Eastwooda, jak bylo jeho zvykem – na jeho haciendě, venku u bazénu, jen v upnutých trenýrkách s rozparky, aby tak prodal hercovu sexy postavičku. Ačkoliv z letních fotek by měla dýchat slunná a bezstarostná pohoda, cítíme z tváře mladého, začínajícího herce jisté napětí. Eastwood v té době již propadal panice a málem házel flintu do žita. Vůbec se mu tehdy nedařilo a hrozilo, že mu společnost Universal dá padáka. 

Z čeho mám splácet leasing na tohle drahé fáro Austin Healey 100M?

Až za rok dostane roli, která raketově odstartuje jeho hvězdnou kariéru: jednu z hlavních rolí velmi úspěšného televizního seriálu Rawhide (Surová kůže) – kovboje Rawdy Yatese. „Clint Eastwood má jen dvě herecké polohy: s kloboukem a bez,“ prohlásí o herci režisér Sergio Leone, který jej v polovině 60. let obsadí do své spaghetti westernové trilogie. Klobouk, ostrý pohled a ostře řezaná tvář jsou tím, čím se Eastwood nadlouho vryje do srdcí fanynek. 

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Blondie

18. 09. 2014 | 19:30

Zavří­t reklamu