válkaČeskoslovenskoobjevy

Poznáte meloun na renesančním obraze? Takový býval před 350 lety, než ho vyšlechtili

Poznáte meloun na renesančním obraze? Takový býval před 350 lety, než ho vyšlechtili
Zdroj: vox.com

Zátiší s ovocem od italského malíře Giovanniho Stanchiho prozrazuje, jak moc se vodní meloun změnil díky šlechtění v posledních 350 letech.

Markéta Oderská 10. srpna 2015

Giovanni Stanchi obraz namaloval někdy mezi roky 1645 až 1672. V dolní části zátiší vidíme rozkrojené vodní melouny, které se však o dost liší od těch, jaké dnes konzumujeme. Stovky let šlechtění proměnily původně bílou dužinu melounu v šťavnatý, červený vnitřek.

Profesor zahradnictví na Univerzitě ve Wisconsinu James Nienhuis používá Stanchiho obraz při výuce, když učí své studenty historii šlechtění plodin. „Obrazy jsou často jediným dokumentem toho, jak ovoce a zelenina vypadaly, než se navždy změnily v požadované plody, přijatelnější pro lidskou konzumaci,“ řekl Nienhuis pro vox.com.

Meloun pochází původně z Afriky, ale postupně zdomácněl v horkých oblastech Středního východu a jižní Evropy, kde se mu dařilo. Na evropských trzích a polích se začal běžně objevovat asi kolem roku 1600. Původní melouny, jaké vidíme na malířově plátně, zřejmě velmi dobře chutnaly. Podle Nienhuise obsahovaly dostatečné množství cukru, a proto se konzumovaly hlavně čerstvé.

Vodní meloun včera a dnes

Vodní meloun včera a dnes

Dužinatý vnitřek melounu je vlastně placentou se semínky. Než byl meloun vyšlechtěn do dnešní podoby, neměla placenta tak vysoké množství červeného rostlinného barviva zvaného lykopen. Dnešní melouny jsou těmito flavonoidy doslova nadupané, a proto jsou celé uvnitř krásně červené.

Nezměnila se ovšem jen dužina, úsilím šlechtitelů je postupně zbavit meloun také jeho semen, které lidé při konzumaci většinou vyplivují. Je tak docela dobře možné, že jednou se naši potomci budou nad fotografiemi podivovat, jak melouny vypadaly, když ještě měly semínka.

Další články

Zavří­t reklamu