I když to nebyl autorův záměr, jeho rekonstruované snímky ikonických žen nám říkají - přílišná touha po dokonalosti nám ve výsledku škodí.

I když to nebyl autorův záměr, jeho rekonstruované snímky ikonických žen nám říkají - přílišná touha po dokonalosti nám ve výsledku škodí. | zdroj: instagram.com/matmaitland


Poznáte je? Takhle by vypadaly ikonické ženy podle dnešních měřítek krásy

TÉMATA: ikony | ženy | plastická operace | krása

user-avatar

Simona Knotková

30. 01. 2019 | 13:00

Každá éra má svá vlastní měřítka krásy, která se velká část žen snaží splňovat. Přesto můžeme říct, že žádná jiná doba nebyla tak posedlá vlastním vzhledem jako tato. Britský umělec Mat Maitland se pokusil rekonstruovat, jak by asi vypadaly ikonické ženy minulosti, kdyby se poddaly dnešním ideálům.

Dřív to byla hlavně záležitost bohatých a slavných, dnes se pod chirurgický skalpel a injekce hrne stále více "běžných" lidí. Trend současné doby je totiž jasný – obličej bez jediné chyby, na kterém nejde poznat pokračující věk. Vedlejším účinkem je skutečnost, že se dnešní ženy začínají podobat jedna druhé a ztrácí svou osobitost a originalitu. Mnoho z nich také nedokáže kočírovat zdravou míru kosmetických zákroků a po čase už vlastně přestává připomínat i lidské bytosti…

Umělec Mat Maitland dal dohromady zajímavou sérii fotografií, ve které se pokusil idoly minulých let transformovat do dnešních ideálů krásy. Výsledek se vám ale místy možná vůbec nebude líbit. Některé ženy ztratily své specifické rysy a připomínají jenom další klon à la Kardashian-Jennerovy.

I když Maitlandův experiment vypadá na první pohled jako kritika dnešní, dokonalostí posedlé společnosti, muž ve svém prohlášení pro magazín Paper sdělil, že ho extrémní transformace tváře naopak fascinují:

"Někteří lidé si možná budou myslet, že se jedná o můj kritický komentář na kosmetické procedury. Není to ale pravda. Vždycky mě fascinovali lidé, kteří krásu doháněli až k extrémům. Jeden z mých hrdinů Michael Jackson prozkoumával myšlenku transformace už na začátku své kariéry. Kosmetické procedury byly tehdy dostupné jenom celebritám a bohatým, ale dnes si je může dovolit mnohem více lidí. Ať se podíváte kamkoliv, všude vidíte důkazy těchto novodobých ideálů krásy. V celém světě můžete pozorovat tuto novou 'normalitu'. Přimělo mě to přemýšlet o naší identitě v současném světě. Začal jsem si představovat, jak by vypadaly některé z nejpopulárnějších idolů minulosti, kdyby následovaly současné trendy."

Jeho výtvory si prohlédněte v naší galerii. Co na "vytuněnou" Marilyn Monroe, princeznu Dianu s dětským nosíkem nebo Audrey Hepburn s nafouklými rty říkáte?

user-avatar

Simona Knotková

30. 01. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu