válkaČeskoslovenskoobjevy

Pozemská voda je mnohem starší než celá naše sluneční soustava

Pozemská voda je mnohem starší než celá naše sluneční soustava
Zdroj: messagetoeagle.com

Zní to poněkud zvláštně, ale je to možná pravda. Voda na Zemi minimálně z poloviny nevznikla na planetě, ale mimo ni, kdesi v hlubokém vesmíru. A je zřejmě starší než samotná sluneční soustava.

Tomáš Chalupa 21. června 2020

Podle vědců zhruba polovina pozemské vody nepochází ze Země a je také mnohem starší. Ilse Cleevesová z univerzity v Michiganu tvrdí, že existují jen dvě možnosti, jak stará by voda mohla být. Buď se zrodila společně s naší sluneční soustavou, nebo vznikla někdy mnohem dříve a dostala se do chladného mraku molekul, ze kterého celá soustava vznikla.

Podle Cleevesové pochází polovina pozemské vody právě z tohoto prvotního mraku molekul, nazývaného Oortovo mračno. Jde o kulovitý oblak komet na okraji naší sluneční soustavy za Kuiperovým pásem. Tam se nachází spousta zbytků hmoty, která je zcela původní, a pochází z dob, kdy se naše soustava tvořila. A část z ní nepochází vůbec z naší sluneční soustavy, ale přiletěla z vesmíru.

Cleevesová provedla počítačovou simulaci, jak vznikala naše sluneční soustava z chemického pohledu. „Nechali jsme chemické látky vyvíjet miliony let. To je typická doba, po kterou se tvoří planetární disky, tedy zárodky prvních planet. Zjistili jsme, že chemický proces uvnitř těchto disků nedostačuje k vytvoření tak velké vodní masy,“ vysvětluje Cleevesová. Zkrátka všechna voda na Zemi se nemohla vytvořit, když Země vznikala. Pouze její část, zbytek se na planetu dostal odjinud. Přilétl z hlubokého vesmíru v době, kdy sluneční soustava ještě neexistovala, a je také mnohem starší.

Závěry studie tak jsou velmi zajímavé. Voda v našich mořích vznikla kdesi jinde, možná to byla voda na úplně jiných planetách, a tvořila jejich moře. Je to doslova dar z hvězd, byť zatím nevíme a asi ani nezjistíme, odkud přesně přilétla.

Další články

Zavří­t reklamu