válkaČeskoslovenskoobjevy

Požár zachvátil katedrálu Notre-Dame i v roce 1914, v Remeši ji zapálili Němci

Požár zachvátil katedrálu Notre-Dame i v roce 1914, v Remeši ji zapálili Němci
Zdroj: Wikimedia Commons

Katedrála Notre-Dame v Paříži není jediná toho jména ve Francii. Obdobná katedrála Notre-Dame stojí v Remeši a také ji zachvátil požár. Ten ovšem měla na svědomí německá vojska za první světové války.

Tomáš Chalupa 16. listopadu 2021

Katedrála Notre-Dame v Remeši byla postavena mezi lety 1211 a 1427 na žádost remešského arcibiskupa. Měla být místem, kde budou korunováni francouzští králové a její nádhera a velikost odpovídala tomuto účelu. Stavba je mistrovským dílem gotiky. V roce 1862 byla zařazena vládou na seznam nejdůležitějších památek v zemi.

Jenže když vypukla první světová válka, tak se Remeš a s ní i slavná katedrála dostaly do rukou Němců, kteří už 4. září roku 1914 město obsadili. Byli nuceni město zase vyklidit po spojeneckém vítězství na Marně. V Remeši tak pobyli jen necelé dva týdny. Bohužel fronta se posunula jen pár kilometrů za město a katedrála byla v přímém dostřelu německých těžkých děl.

Hlavně z děl Třetí armády zakopané u Vouziers začali střílet na Remeš v nastalé bitvě u Aisne. Velitelé ale dali dělostřelcům rozkaz, aby se snažili palbou vyhnout katedrále. Na další události se pohled obou stran liší. Němci tvrdí, že na jejich pozice začala dopadat mimořádně přesná palba poté, co spojenci zřídili na vrcholu katedrály pozorovatelnu, odkud řídili palbu svých děl. Francouzi to popírají. Každopádně Němcům došla trpělivost a zahájili na katedrálu palbu. Dva tucty těžkých dělostřeleckých granátů zasáhly katedrálu a zapálily ji. Začala hořet dubová střecha, tedy ta samá část, která nyní shořela v Paříži.

Oheň roztavil ocelové těsnění střechy a celá konstrukce se propadla. Zničena byla nádherná gotická okna s vitrážemi, mnoho soch bylo poškozeno nebo zničeno včetně slavného „smějícího se anděla“. Přes to všechno byly škody až zázračně malé, byly zachovány téměř všechny obrazy, malby, tapisérie a další cenné církevní a umělecké předměty. Ty bylo možné zrestaurovat.

Katedrála byla znovu odstřelována i v dalších letech války, a přestože hlavní zdi zůstaly stát, z kdysi hrdé stavby zbyla v podstatě jen ruina. Zkázu katedrály obratně využila propaganda, která ji prezentovala jako příklad naprostého německého barbarství, které se nezastaví ani před nejhodnotnějšími kulturními památkami. Po válce někteří uvažovali o tom, že by nechali katedrálu poničenou jako válečné memento. Většina lidí ale byla pro to ji opravit, což se také stalo. Dnes je katedrála v Remeši opět vyhledávanou kulturní památkou a cílem stovek tisíc turistů.

Další články

Zavří­t reklamu