válkaČeskoslovenskoobjevy

Požár v polském blázinci: Zamčení a přivázaní pacienti neměli šanci

Požár v polském blázinci: Zamčení a přivázaní pacienti neměli šanci
Zdroj: Unsplash

K jednomu z nejtragičtějších požárů v historii Polska došlo v noci ze 31. října na 1. listopadu 1980 ve vesnici Górna Grupa v Kujavsko-pomořském vojvodství v tamní psychiatrické léčebně. Smrtícímu ohni neuniklo 55 pacientů.

Simona Knotkova 13. července 2021

Psychiatrická léčebna v Górna Grupa vznikla na místě bývalého kláštera, který byl v červenci 1952 zrušen. Zařízení obsahovalo lůžka až pro čtyři sta pacientů a věčně bylo přeplněné. Kvůli nedostatku místa nebyly v pokojích ani skříně, kam by si nemocní mohli odkládat své věci. Tragédii, ke které došlo v den, kdy anglosaské země slavily Předvečer Všech svatých – Halloween, zapříčinil děravý komín.

Thumbnail # Před 20 lety došlo k požáru v tunelu pod Mont Blancem, zahynulo 39 lidí
Mohlo by Vás zajímat:

Před 20 lety došlo k požáru v tunelu pod Mont Blancem, zahynulo 39 lidí

Oheň se začal budovou šířit po jedenácté hodině v noci a zasáhl zejména druhé a třetí patro, tedy poschodí, kde byli ubytovaní pacienti. Většina z nich se v tu dobu nacházela v zamčených pokojích, někteří byli navíc přivázaní k posteli. O požáru podal první hlášení pacient jménem Ali. Protože byl muž pověstný svou úchylkou na oheň, nikdo z personálu mu ale zprvu nevěřil. Krátce poté celé druhé patro zachvátil kouř. Z uzamčených pokojů se začal ozývat křik a sténání.

Na místo se začali sjíždět místní hasiči, kteří se bohužel neprojevili jako velcí profesionálové. Jak vypověděli svědci, někteří z nich byli kvůli pozdní páteční hodině v podnapilém stavu a sotva se udrželi na nohou. Velký problém byl také s nedostatkem vody na hašení. Neřízený požár zcela odřízl únikovou cestu a způsobil, že ani pacienti, kteří nezůstali uvěznění ve svých pokojích, se nemohli dostat ven. Nakonec se v budově zhroutila střecha.

Thumbnail # Johnny Cash způsobil obří požár, nikdy toho nelitoval a ještě si stěžoval
Mohlo by Vás zajímat:

Johnny Cash způsobil obří požár, nikdy toho nelitoval a ještě si stěžoval

S pomocí státních hasičů se oheň v časných ranních hodinách podařilo uhasit. Když požárníci vstoupili do léčebny, čekala je děsivá podívaná. Jenom v prvním pokoji našli mezi všemi troskami a popelem 26 ohořelých těl. Celkem požár zabil 55 lidí, z nichž 46 bylo anonymně pohřbeno v hromadném hrobě.

Teprve v 90. letech se tyto oběti dočkaly pomníku, který na událost a jména všech zesnulých upomíná. Tragédií se inspiroval polský básník a písničkář Jacek Kaczmarski, který složil skladbu „A my nie chcemy uciekać stąd“ (v českém překladu „A my odsud nechceme utéct“).

Další články

Zavří­t reklamu