V národním parku Kaziranga možná zašla ochrana nosorožců příliš daleko.

V národním parku Kaziranga možná zašla ochrana nosorožců příliš daleko. | zdroj: boredpanda.com


Povolení zabíjet - strážci nosorožců mají kontroverzní pravomoc

TÉMATA: nosorožci | indie

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 03. 2018 | 11:00

Že jsou nosorožci kvůli svým rohům terčem pytláků, kteří téměř způsobili jejich vyhynutí, je smutná pravda. V národním parku Kaziranga v Indii ale možná zašli v ochraně těchto zvířat příliš daleko. Zaměstnanci parku mají zbraně a povolení zabít kohokoliv, koho budou považovat za pytláka - beztrestně.

V parku žije 2400 nosorožců, což je třetí největší populace těchto zvířat na světě. Málo se ale ví, že od roku 2015 bylo v tomto parku zastřeleno 50 lidí, což je více, než kolik za stejnou dobu zabili pytláci nosorožců. Je to z důvodu práva ochránců zabíjet beztrestně pytláky. Kontrola těchto poprav však chybí a existují pochybnosti, zda nebyli takto zabiti i nevinní lidé. Situace tak vzbuzuje mnohé etické otázky. 

Cena nosorožčího rohu se pohybuje kolem 6000 dolarů za 100g  váhy, což z rohoviny dělá komoditu dražší než zlato. Je proto zřejmé, že pytláci udělají cokoliv, aby se k rohům zvířat dostali. V Kaziranze však riskují smrt, což zjevně funguje a populace nosorožců se daří udržet. Jestli je však možnost beztrestného střílení pytláků, ať už reálných nebo domnělých v pořádku, zůstává otázkou. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

20. 03. 2018 | 11:00

Zavří­t reklamu