válkaČeskoslovenskoobjevy

Potvrzeno: V těchto džbáncích se před 3000 lety přepravovalo opium

Potvrzeno: V těchto džbáncích se před 3000 lety přepravovalo opium
Zdroj: sciencealert.com
+ 7 fotek+ 8 fotek

Užívání, ba zneužívání omamných látek je staré jako lidstvo samo. Starověké civilizace znaly nejen tabák, ale fetovaly i konopí, a dokonce pořádaly pijácké hry. Díky nové metodě analýzy, kterou používají výzkumníci na univerzitě v Yorku a Britském muzeu, přibyl na trestním rejstříku našich předků rovněž prosperující obchod s opiáty.

Yvonne Pokorná 31. ledna 2019

Usvědčila je kyperská nádoba uložená ve sbírkách Britského muzea. Desítky těchto hliněných džbánků se v minulosti našly na území Egyptu a Sýrie. Pocházejí z období 1600–1100 let př. n.l. a má se za to, že byly vyrobeny v Kypru a obchodovalo se s nimi po celém východním Středomoří. Vědci ovšem již delší dobu pochybovali o jejich pravém účelu.

Od počátku šedesátých let se archeologové domnívali, že tyto nádoby sloužily k přepravě opiátů. Přišli s teorií, že byly tvarovány podle svého obsahu. Svým tvarem totiž nápadně připomínají makovici. Analýza nádob však nepřinesla fyzický důkaz o obsahu omamných látek, takže tato teorie časem ztratila na popularitě. Nyní se však znovu vrací do hry.

Nádoba uložená v Britském muzea byla utěsněná, takže si uchovala svůj obsah, a vědcům tak poskytla jedinečnou příležitost konečně zjistit, k čemu sloužila.

Přestože počáteční analýza naznačila, že džbánek obsahuje stopy po opiových alkaloidech, jejich přítomnost byla potvrzena až díky nové analytické technologii, kterou vyvinuli v Yorské univerzitě.

Vědci vyvrtali díru do spodní kulovité části džbánku a objevili v ní stopy po papaverinu a tebainu – dvou stabilnějších opiátových alkaloidech, které přežily uvnitř nádoby asi 3500 let.

„Tyto specifické opiátové alkaloidy, které jsme detekovali, jsou nejodolnější vůči degradaci,“ sdělila Rachel Smith z Yorské univerzity. Jsou tak lepším terčem pro badatele nežli většina známějších opiátů jako třeba morfin.

Jak však vědci poukazují, neznamená to ještě, že se společnost v době bronzové potýkala se zneužíváním omamných látek.

“Našli jsme alkaloidy ve zkaženém rostlinném oleji, takže přetrvává otázka, jak bylo s opiem v tomto džbánku naloženo,” poznamenala Smith. „Mohla by to být jedna ze složek směsi na bázi oleje, nebo se džbánek po opiu nebo něčem úplně jiném znovu použil na olej?”

Navzdory rokům archeologických spekulací je to poprvé, co vědci našli spolehlivé chemické důkazy, které jednoznačně spojily tyto nádoby s užíváním opiátů. Po tomto úspěchu vědci doufají, že v budoucnu budou moci stejnou techniku využít k analýze hůře zachovalých zbytků v nádobách – a doufejme, že to osvětlí, k čemu byly tyto opiáty používány před dávnými lety. Zda k obřadním účelům, na mázání či do parfémů, nebo jako lék, případně narkotikum.

„Je důležité si uvědomit, že toto je jen jedna nádoba, takže výsledek vyvolává spoustu otázek ohledně obsahu džbánku a jejího účelu,“ vysvětluje Rebecca Stacey z Britského muzea. „Ale přítomnost alkaloidů je zde jednoznačná a vnáší novou perspektivu do debaty o jejich významu.“

Související články

Další články

Zavří­t reklamu