válkaČeskoslovenskoobjevy

POTVRZENO: Silné signály FRB pochází skutečně ze vzdáleného vesmíru

POTVRZENO: Silné signály FRB pochází skutečně ze vzdáleného vesmíru
Zdroj: sciencealert.com

Už deset let se vědci zamýšlejí nad zdrojem extrémně silných a velmi krátkých signálů, kterým se říká FRB (Fast Radio Bursts). Trvají pouhé miliontiny sekundy, ale jsou miliardkrát jasnější než cokoliv, co ve vesmíru pozorujeme.

Tomáš Chalupa 5. dubna 2017

Zatím lidstvo zachytilo dvacítku těchto signálů. Existuje mnoho teorií, co je původem těchto signálů, odborníci zatím hledají přirozené zdroje těchto signálů, ale jsou i tací, kteří za nimi vidí jinou civilizaci.

Do pátrání po těchto signálech se také zapojil velký australský teleskop Molonglo. Podařilo se mu zachytit tři z těchto signálů. A díky jeho specifickým vlastnostem se také podařilo odhalit přesné místo, odkud signály přicházejí. Jde o malou trpasličí galaxii vzdálenou 3 miliardy světelných let od Země, odkud přiletěl jeden ze signálů. Podařilo se rovněž studiem dat zjistit, že galaxie leží směrem, kde se nacházejí souhvězdí Hydry a Lodní zádě.

Teleskop Molonglo v tomto hledání sehrál podstatnou roli a vědci si slibují, že může dojít ještě k dalšímu zpřesnění lokality, odkud signály vychází. „Zjištění, odkud signály pochází, mají klíčovou roli pro pochopení, co je jejich zdrojem. Zatím se podařilo pouze jeden signál spojit s konkrétní galaxií. Věříme, že Molonglo dokáže určit i další signály,“ říká vedoucí výzkumu FRB Manisha Calebová. Možná se jednou dozvíme další informace, které poodhalí toto velké vesmírné tajemství.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu