válkaČeskoslovenskoobjevy

Potvrzeno: nově objevená pyramida je největší v Mexiku!

Potvrzeno: nově objevená pyramida je největší v Mexiku!
Zdroj: democraticunderground.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Před pěti lety narazili archeologové v archeologické lokalitě Toniná v mexickém státě Chiapas na obrovskou pyramidu, která se stovky let jevila lidem jen jako obyčejný kopec, protože byla porostlá vegetací. Nyní vědci potvrdili, že jde o největší pyramidu v Mexiku, která svými rozměry pokořila i Velkou pyramidu slunce v Teotihuacánu.

Irena Gruberová 15. července 2015

Pyramidu objevili v roce 2010 archeologové z Národního institutu archeologie a historie v Mexiku, když prováděli průzkum akropole ve starodávném mayském městě Toniná. Teprve nyní ovšem potvrdili, že jde skutečně o pyramidu, starou okolo 1 700 let. Pomocí trojrozměrného skenování vědci vypočítali její rozměry a ukázalo se, že jde o vůbec největší pyramidu v Mexiku, měřící na výšku 75 metrů, tedy o 10 metrů víc, než kolik měří Velká pyramida slunce v Teotihuacánu.

„Je to velké překvapení zjistit, že tuto pyramidu téměř celou postavili předhispánští stavitelé a že tak jde více o umělý než o přírodní výtvor. Mělo se totiž za to, že celá ta struktura je přírodní kopec,“ uvedl šéf archeologického odboru Emiliano Gallaga. Rovněž přiznal, že pyramida se ukázala být dvakrát tak větší, než odborníci původně předpokládali.

Pyramida stojí na sedmi platformách a její součástí jsou rovněž rozmanité prostory, které sloužily k různým účelům – ať už jako paláce, obydlí, chrámy či administrativní jednotky. Tato funkční rozmanitost je něčím naprosto unikátním, co se na jiných archeologických nalezištích na území bývalé Mayské říše jen tak nevidí.


Toniná byl starobylý městský stát Mayů, který bojoval o moc v regionu s konkurenčním městem Palenque. Centrum města se rozkládalo na 10 až 12 hektarech a stála v něm řada pyramidálních chrámů, které byly mezi sebou propojeny cestami. Mezi troskami města se našla mimo jiné i prostorná herna pro míčové hry a 100 vyřezávaných monumentů, které pocházely převážně ze 6. až 9. století.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu