válkaČeskoslovenskoobjevy

Potvrzeno: nejstarší nalezený náramek nevyrobil člověk dnešního typu, ale záhadní Denisované

Potvrzeno: nejstarší nalezený náramek nevyrobil člověk dnešního typu, ale záhadní Denisované
Zdroj: the Siberia Times
+ 7 fotek+ 8 fotek

Ruští vědci nedávno potvrdili, že moderně vyhlížející náramek z leštěného zeleného kamene je starý 40 tisíc let a je tak nejstarším dosud nalezeným kouskem šperku na světě. Co je však zarážející, je to, že k jeho výrobě byly použity pokročilé výrobní postupy, které známe až z období neolitu. Podle všeho tento náramek nevyrobil člověk dnešního typu, ale náš mnohem starší předek!

Irena Gruberová 11. května 2015

Vzácný náramek byl objeven v roce 2008 uvnitř proslulé Denisovy jeskyně v sibiřské Altaji poblíž ruských hranic s Čínou a Mongolskem. Ležel ve stejné vrstvě jako ostatky záhadných hominidů, jimž se začalo říkat Denisované podle názvu jeskyně. Jedná se o již vyhynulý druh, vědecky nazývaný Homo altaiensis, jenž se geneticky odlišuje jak od moderního člověka, tak od neandrtálce. Ještě donedávna jej vědci považovali za mnohem primitivnější, archaičtější lidský poddruh, jenže teď se zdá, že svůj pohled budou muset přehodnotit. Nález náramku, jenž podle všeho nosil někdo z Denisovanů, prokazuje pozoruhodnou technologickou úroveň, kterou bychom hledali až u člověka dnešního typu z mladší doby kamenné, tedy o 30 tisíc let později!

Vstup do Denisovy jeskyně na Sibiři

Vstup do Denisovy jeskyně na Sibiři

„Je to nádherný náramek – na slunci odráží sluneční paprsky, v noci u ohně vrhá temně zelené tóny,“ popsal šperk Anatolij Derevjanko, ředitel Institutu archeologie a etnografie v Novosibirsku.

Je vyrobený ze zeleného chloritu, který není nikde v blízkosti jeskyně k nalezení, a musel být proto dovezen ze vzdálenosti nejméně 200 kilometrů, což značí, jak vzácný materiál to tehdy byl.

Náramek zdobil před 40 000 lety ruku nějaké velmi významné ženy.

Náramek zdobil před 40 000 lety ruku nějaké velmi významné ženy.

Náramek o šířce 2,7 centimetrů a tloušťce 0,9 centimetrů měl vyvrtánu dírku o průměru 0,8 centimetrů. Experti se domnívají, že šperk obsahoval ještě další ozdoby, které jej činily mnohem krásnějším. „Vedle dírky na vnější straně náramku je zřetelně vidět malá vyhlazená plocha svědčící o intenzivním kontaktu s nějakým měkkým organickým materiálem,“ uvedl Derevjanko. „Vědci mají za to, že šlo o kožený pásek s přívěškem, který byl dost těžký,“ dodal. Podle umístění přívěsku lze odvodit, že jej dotyčná osoba nosila na pravé ruce.

Do náramku byla vyvrtána dírka o průměru 0,8 cm.

Do náramku byla vyvrtána dírka o průměru 0,8 cm.

Vědci rovněž odhalili, že při vyvrtávání dírky výrobce aplikoval metodu vrtání na podstavci, neboť rychlost rotace byla dost vysoká s minimálním kolísáním. „Prehistorický mistr ovládal technologie, které byly typické pro pozdější dobu, a nikoli pro éru paleolitu, jako například stojanové vrtání, vrtání pilníkem, broušení a leštění pomocí rozmanitě vyčiněných kůží. Nikde na světě nebyly tyto metody v takto rané době používány, “ poukázal Derevjanko. Zároveň zdůraznil, že vědci pracovali i s hypotézou, že došlo ke smísení materiálu z různých archeologických vrstev, ale tuto možnost po důkladném prozkoumání místa nálezu nakonec vyloučili. „Zjevně to byli Denisované, kdo tyhle věci tady zanechal,“ konstatoval Derevjanko.

Experti zrekonstruovali původní podobu náramku, k němuž patřil ještě přívěsek přivázaný na kůži. Porovnali jej s moderním náramkem.

Experti zrekonstruovali původní podobu náramku, k němuž patřil ještě přívěsek přivázaný na kůži. Porovnali jej s moderním náramkem.

To by pak znamenalo, že z triády hominidů z rodu Homo (Homo sapiens, neandrtálec a Homo altaiensis) byli Denisované tehdy pokročilejšími, ačkoliv svou genetickou výbavou i morfologickými znaky byli starobylejším lidským druhem, jenž se vyvinul minimálně před 600 000 lety.

Není jasné, proč Denisované vymřeli, zřejmě to má co do činění s moderními lidmi, neboť stejně jako neandrtálci i oni mizí ze zemského povrchu krátce po příchodu Homo sapiens sapiens. Nicméně v důsledku mísení s moderními lidmi lze nalézt stopy jejich DNA u dnešních obyvatel Tibetu, Nepálu i souostroví Melanésie.

Další články

Zavří­t reklamu