Menší hodnoty mozkové hmoty zvyšují riziko výskytu demence a problémů s pamětí.

Menší hodnoty mozkové hmoty zvyšují riziko výskytu demence a problémů s pamětí. | zdroj: sciencealert.com


Potvrzeno další studií: Lidé s nadváhou mají menší mozek

TÉMATA: medicína | zdraví | obezita | mozek

user-avatar

Simona Knotková

6. 06. 2019 | 09:00

Již dříve v tomto roce přišli vědci se studií, která poukazovala na spojitost mezi obezitou a hmotností mozku. Tyto závěry potvrdil také nový výzkum.

Lidé s většími tělesnými hodnotami mají menší objem mozkové hmoty – takový byl závěr studie, kterou provedli vědci z univerzity v Loughboroughu. K tomuto výsledku dospěli na základě magnetického skenování více než 9600 dobrovolníků. Znepokojující objev potvrdilo také nejnovější zkoumání britských a nizozemských vědců. Ti pro změnu analyzovali mozky více než 12 tisíc dospělých jedinců z britské biobanky, kteří se podrobili magnetické rezonanci.

"Zjistili jsme, že vyšší hodnoty tělesného tuku jsou spojeny s menším objemem důležitých mozkových struktur včetně šedé hmoty, která je situovaná uprostřed mozku," sdělila členka badatelského týmu, radioložka Ilona A. Dekkers z univerzity v Leidenu.

Minulá studie se zaměřila na jedince s průměrným věkem 55 let, tentokrát se jejich průměrné stáří zvýšilo na 62 let. Zajímavostí je, že objemy jednotlivých částí mozku se lišily podle pohlaví; zatímco obezita u mužů byla spojena především s menší hmotností thalamu (převod informací) a hipokampu (krátkodobé uchovávání informací a prostorová orientace), u žen to byly pouze části šedé hmoty, které nazýváme bazální ganglie (hybnost). Skeny navíc odhalily, že k mikroskopickým změnám došlo také na bílé hmotě, která se stará o komunikaci center šedé hmoty.

Stále však není jasné, kterým směrem k tomuto fenoménu dochází"Buď je to obezita, která ovlivňuje mozkovou strukturu, nebo ke všemu dochází obráceně, a je to stavba neuronů, která reguluje tělesnou hmotnost a stravovací návyky," stojí v práci vědců.

Dekkers dodává: "Je třeba dalšího výzkumu, abychom zjistili, zda striktní snižování hmotnosti a léčba metabolických onemocnění příznivě ovlivňuje také potenciální neurologické důsledky obezity."

Celá studie vyšla v publikaci Radiology.

user-avatar

Simona Knotková

6. 06. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu