válkaČeskoslovenskoobjevy

Potápěčka našla ztracený Tolkienův les. Moře ho ukrylo na 10 000 let!

Potápěčka našla ztracený Tolkienův les. Moře ho ukrylo na 10 000 let!
Zdroj: Daily Mail
+ 3 fotky+ 4 fotky

Šok a nadšení: tak popisuje své pocity 45letá Dawn Watsonová, když při potápění v Severním moři objevila pod vodou 10 tisíc let starý les.

Irena Gruberová 31. ledna 2015

„V první chvíli jsem nemohla uvěřit svým vlastním očím,“ svěřila se potápěčka deníku Daily Mail. Sotva uplavala 300 metrů od pobřeží Cley v anglickém hrabství Norfolk a ponořila se pod vodu, narazila na jakýsi zvláštní útes. Když se podívala blíž, zjistila, že jej tvoří kompletně zachovalé dubové stromy s větvemi dlouhými až osm metrů. „Vypadaly, jako by je tu někdo pokácel,“ uvedla Dawn Watsonová.

Pod vodou leží obrovské duby.

Pod vodou leží obrovské duby.

Experti se domnívají, že tyhle duby bývaly součástí obrovského pralesa, přes nějž se dalo suchou nohou přejít až na evropský kontinent. Jak ale začaly tát ledovce, zvedla se hladina moře o 120 metrů a les zatopila. „Kdysi tu volně rostly lesy, které vypadaly jak vystřižené z Tolkienova Hobbita nebo Pána prstenů,“ přiblížil dřívější lesní scenérii Rob Spray, jenž společně s Watsonovou nalezený les nyní zkoumá. „Nikdo ho nekácel, takže byl rozsáhlý, což je něco, co už se v naší zemi dnes nevidí,“ dodal Brit.

Odhaduje se, že zatopený les je 10 let tisíc starý, ale přesné stáří určí až radiokarbonové datování.

Oba potápěči doufají, že v místě senzačního nálezu časem ještě najdou fosílie mamutů a mořských živočichů.

Další články

Zavří­t reklamu