válkaČeskoslovenskoobjevy

Potápěčka léta fotila vraky letadel, teď ukázala celou sbírku

Potápěčka léta fotila vraky letadel, teď ukázala celou sbírku
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 11 fotek+ 12 fotek

Profesionální potápěčka, hledačka vraků a fotografka Brandi Muellerová po celá léta fotografovala vraky vojenských letadel na dně Pacifiku. Její sbírka čítá více než 150 strojů z druhé světové války. Avengery, Corsairy a Dauntlessy se pozvolna mění v korálové útesy a stávají se příbytkem tropických ryb.

Tomáš Chalupa 24. května 2015

Podle slov Muellerové bylo překvapivé, že mnoho vraků letadel bylo relativně nepoškozených, trupy a křídla držely i po sedmdesáti letech stále u sebe a jen s několika zlomenými ocasními plochami. Potápěčka většinu vraků nafotila na Marshallových ostrovech, kde za druhé světové války probíhaly tvrdé letecké souboje i velké bitvy, ale ty nebyly příčinou, proč letadla skončila v moři. „Běžně se tomu tady říká hřbitov letadel. Nejsou zde jen letadla sestřelená v boji, ale letadla, která jednoduše měla být zlikvidována po skončení války. Mnoho jich prostě shodili z útesu do moře, rovnou z letištní plochy,“ říká Muellerová.

Pro ni osobně je potápění k vrakům letadel čímsi výjimečným. „Potápění k vrakům lodí mi přijde normální. Lodě se občas potopí a skončí na dně. Ale letadlo prostě do vody nepatří, působí to na mě zvláštně a možná kvůli tomu mě to přitahuje. A ještě zajímavější je fakt, že nebyla ani sestřelena, že ve vodě neskončila kvůli válce. Shazovali je tam z letadlových lodí a letišť, aby se jich zbavili,“ dodává Muellerová.

Další články

Zavří­t reklamu