válkaČeskoslovenskoobjevy

Potápěči vytáhli z Baltu německou Enigmu

Potápěči vytáhli z Baltu německou Enigmu
Zdroj: Profimedia
+ 6 fotek+ 7 fotek

V zátoce Gelting poblíž města Wackerballig na břehu Baltského moře prováděla skupina potápěčů cosi jako úklid dna. Na dně totiž bylo mnoho potrhaných rybářských sítí, které bylo nutné odstranit. Při této práci narazili na německý šifrovací stroj z druhé světové války zvaný Enigma.

Tomáš Chalupa 2. července 2021

Byla to původně rutinní mise v rámci činnosti environmentální organizace World Wide Fund for Nature (WWF), která se ale zapsala do historie. Nález takto vzácného šifrovacího stroje není příliš běžný. Odborníci po jeho vytažení konstatovali, že byl zřejmě záměrně shozen do moře na samém konci války z některé německé ponorky. Ty se totiž měly vzdát a přeplout na spojenecké základny. Než se ponorky vzdaly, často jejich posádky nejprve naházely do moře všechny cenné dokumenty a přístroje. To je i případ této nalezené Enigmy.

„Naše organizace se potápí na dno Baltu už mnoho let. Za tu dobu jsme vylovili nejen staré, ale stále nebezpečné sítě, ale také mnoho různých předmětů, hlavně stromů a ostrých kamenů, o které se sítě nejčastěji zachytávají. Enigma je ale rozhodně náš nejzajímavější úlovek,“ řekla k tomu mluvčí organizace Gabriele Dedererová.

Thumbnail # V Dánsku mají vystavenou nejstarší enigmu, vylovili ji z moře
Mohlo by Vás zajímat:

V Dánsku mají vystavenou nejstarší enigmu, vylovili ji z moře

Unikátní německý šifrovací stroj sestrojil německý inženýr Arthur Schrebius. Nejprve jej nabídl německému námořnictvu, které jej ale odmítlo. Později ale tento stroj v různých modifikacích a variantách sloužil ve všech složkách německé branné moci. Byl velením považován za dokonalý a jeho kód za neprolomitelný, což ovšem nebyla pravda. Spojencům se Enigmu podařilo prolomit jednak díky genialitě Alaina Turinga a pak také díky tomu, že se jim jedna Enigma dostala do rukou ze zajaté ponorky.

Počet vyrobených strojů v Německu se odhaduje na 100 000. Po konci druhé světové války spojenci prodali ukořistěné stroje do nejrůznějších rozvojových zemí. Dodnes se dochovalo 284 kusů, tento, který poputuje do německého archeologického muzea v zámku Gottorf, je tedy 285. existující kus.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu