Zlatý poklad ležel tisíc let na dně moře u starověkého přístavu Caesarea.

Zlatý poklad ležel tisíc let na dně moře u starověkého přístavu Caesarea. | zdroj: fotos2013.cloud.noticias24.com


Potápěči vylovili z mořského dna 2000 zlatých mincí starých více než 1000 let!

TÉMATA: archeologie | objevy | izrael | numizmatika

user-avatar

Irena Gruberová

20. 02. 2015 | 07:30

Najít zlatý poklad je jistě snem každého hledače s detektorem, ale o něčem takovém nesnila parta rekreačních potápěčů, když se nedávno ponořila pod vodu. Na mořském dnu čistě náhodou objevili dosud největší sbírku zlatých mincí, která kdy byla nalezena ve státě Izrael.

Skupina pěti potápěčů se potápěla ve starobylém přístavu Caesarea, když pojednou narazila na něco, co vypadalo jako mince. Zpočátku si potápěči mysleli, že jde o dětské mince z nějaké hry, ale brzy pochopili, že jsou opravdové a okamžitě se vrátili ke břehu, aby oznámili nález úřadům.

S pomocí detektorů kovů se z mořského dna podařilo vylovit 2000 zlatých mincí vážících dohromady 9 kilogramů. Jde o sbírku denárů různé nominální hodnoty, které pocházejí z období chalífátu Fátimovců, což byla arabská dynastie, která v letech 909 až 1171 vládla na Blízkém Východě i v severní Africe.

Jde o nález nevyčíslitelné hodnoty,“ uvedl mluvčí Izraelského památkového úřadu Yoli Schwartz pro AFP. Odborníky na numizmatiku ohromilo, v jak zachovalém stavu se nalezené mince nacházejí. „Navzdory tomu, že ležely na dně moře asi tisíc let, není potřeba je vůbec čistit,“ sdělil s překvapením Robert Cole. Prozradil, že na některých mincích jsou dokonce viditelné stopy po stisku zubů, jak vlastníci pokladu tenkrát zkoumali pravost mincí.

Archeologové budou ve výzkumu oblasti pokračovat, aby zjistili, kde se vzalo tolik mincí na mořském dnu. Podle ředitele odboru mořské archeologie Kobiho Sharvita mohou pocházet z vraku lodi, která převážela na palubě finanční prostředky získané z výběru daní. „Možná se z těchto peněz měla vyplatit mzda vojenské posádce, která byla umístěna v Caesarea, aby chránila přístav,“  naznačil Sharvit. Je však také možné, že peníze patřily bohatým obchodníkům, kteří pluli na velké obchodní lodi a obchodovali s pobřežními městy. Proč se loď potopila, zůstává zatím záhadou.  

user-avatar

Irena Gruberová

20. 02. 2015 | 07:30

Zavří­t reklamu