válkaČeskoslovenskoobjevy

Potápěči rozkrádali vrak bitevní lodě a prodávali ho do sběrných surovin

Zatímco v našich zemích se rozkrádají poklice od kanálů, koleje nebo kovové části mostů, v Malajsii se lidé potápějí k vrakům lodí a snaží se kovové součásti uzmout tam. Ne vždy se jim to vyplatí.

Tomáš Chalupa 13. ledna 2015

Malajsijská fregata Perkasa spatřila na vodě loď s potápěči. Bylo to v místě, kde na dně leží bitevní křižník HMS Repulse, který zde za druhé světové války potopila japonská letadla. Malajské úřady navíc už léta sbírají informace od archeologů, že z vraku postupně mizí celé části. Už zmizely dva lodní šrouby a další části trupu. Vysvětlení bylo jediné, k vraku se někdo potápí a postupně ho rozebírá. Zřejmě k tomu využívá i výbušniny, protože není možné takto velké části lodě rozebrat. Vše podle úřadů nejspíš končí na prodej ve šrotu. Zejména pancéřování lodě je z vysoce kvalitní oceli.

Když Perkasa zastavila u plavidla, velmi rychle se zjistilo, že loď je plná materiálu z HMS Repulse. Malajská hlídka zatkla na místě 17 vietnamských námořníků a potápěčů. Stuart Shaw z potápěčské společnosti Tech Thailand potvrdil, že několikrát viděl potápěče u vraku lodi a dokonce se je neúspěšně pokusil pronásledovat. „Mám za to, že za pár let na dně z HMS Repulse nezbude vůbec nic,“ říká.

HMS Repulse spolu s bitevní lodí HMS Prince of Wales potopily v prosinci 1941 japonská letadla. Šlo o největší ztrátu britských lodí v oblasti za celou druhou světovou válku. Zemřelo zde 840 námořníků a místo potopení obou lodí je považováno za válečný hřbitov. To ale sběratelům kovů zjevně vůbec nevadí.

Další články

Zavří­t reklamu