válkaČeskoslovenskoobjevy

Potápěči pátrají po 2000 let staré výletní lodi, kde zvrhlý císař Caligula pořádal divoké orgie

Potápěči pátrají po 2000 let staré výletní lodi, kde zvrhlý císař Caligula pořádal divoké orgie
Zdroj: Alamy
+ 4 fotky+ 5 fotek

V těchto dnech potápěči intenzivně prohledávají vulkanické jezero Nemi jižně od Říma. Věří, že tam najdou po dvou tisíci letech luxusní výletní loď císaře Caliguly. Tento v pořadí třetí císař římské říše ji údajně používal k pořádání svých divokých večírků plných nevázaného sexu a orgií.

Yvonne Pokorná 25. dubna 2017

Průzkum, který odstartoval počátkem dubna, inicioval starosta italského města Nemi Alberto Bertucci. Doufá, že nález lodi přinese historikům více informací ohledně zvráceného životního stylu římského císaře Caliguly. Ten v Římě vládl v letech 37 až 41 n.l., tedy pouhé čtyři roky. Do dějin se nechvalně zapsal nejen svými sadistickými choutkami, kterým padlo za oběť mnoho senátorů, ale také sexuálními výstřelky, incestem i naprosto šílenými nápady, kdy se rozhodl jmenovat svého koně římským konzulem.

Malcolm McDowell jako císař Caligula ve stejnojmenném historickém snímku z roku 1979.

Malcolm McDowell jako císař Caligula ve stejnojmenném historickém snímku z roku 1979.

Caligulova despotická vláda, špatné hospodaření a konfiskace majetku senátorů vyvolávaly nespokojenost, která vyústila ve spiknutí, při němž byl zavražděn. Není divu, že pak císařova nechvalně proslulá “loď orgií” skončila na dně bahnitého jezera. Má se za to, že ji Římané úmyslně potopili po zavraždění Caliguly, aby po okázalém a zhýralém životě tohoto císaře nezůstalo ani památky.

O tom, jak Caligulova loď vypadala, se lze dočíst v díle Životy dvanácti císařů od římského historika Suetonia. Ten Caligulovy lodě popisoval takto: “Deset řad vesel… zádě, které plály drahokamy…. plné lázní, galerií a salonů, zásobované velkým množství vinné révy a ovocných stromů.”

Takto si představovali Caligulovu císařskou loď v 18. století.

Takto si představovali Caligulovu císařskou loď v 18. století.

Podle starosty Bertucciho šlo o první luxusní výletní loď na světě. Spolu s týmem policejních potápěčů a dalších výzkumníků doufá, že se jim podaří loď objevit. Potápěči jsou vyzbrojeni sonarem a skenerem, který používá zem pronikajících zvukových vln k detekci předmětů pohřbených až 2,7 metrů pod jezerním dnem. Kvůli bahnu je viditelnost pouhých 15 centimetrů. Jistou naději jim dává fakt, že jiné dvě Caligulovy lodě se v jezeře Nemi našly již ve dvacátých letech. Tehdy na příkaz italského diktátora Mussoliniho byla z jezera odčerpána voda, což umožnilo dřevěná plavidla objevit. Lodě byly na svou dobu neobyčejně pokročilé, vybavené pístovými čerpadly na teplou vodu a kotvou se skládaným dřevem (tato technologie byla znovu uvedena do praxe až v roce 1841). Obě lodi byly následně umístěny do muzea u jezera, než navždy zmizely v plamenech druhé světové války.

Fronta návštěvníků u vraku jedné z Caligulových lodí vytažených v letech 1928 až 1932 ze dna jezera Nemi.

Fronta návštěvníků u vraku jedné z Caligulových lodí vytažených v letech 1928 až 1932 ze dna jezera Nemi.

Nynější výzkum ovšem probíhá v té části jezera, která v Mussoliniho dobách nebyla vypuštěna. K zahájení výzkumu starostu Bertucciho inspiroval potápěč Francesco de Marchi, který po Caligulových lodích pátral už v 16. století s pomocí rané verze potápěčského zvonu. “Hlásil, že vynesl památky na té vzdálené straně jezera, kde se pak našly jiné dvě lodi, a zmínil se o lodi dlouhé 120 metrů,” uvedl Bertucci. “Od té doby máme k dispozici různá ústní svědectví rybářů, kteří v tomto místě chytali do sítí všelijaké věci.”

Související články

Další články

Zavří­t reklamu