válkaČeskoslovenskoobjevy

Potápěči objevili vrak německé ponorky U-576, terorizovala pobřeží USA

Potápěči objevili vrak německé ponorky U-576, terorizovala pobřeží USA
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 7 fotek+ 8 fotek

Německá ponorka U-576 byla nalezena u pobřeží Severní Karolíny 72 let poté, co se ve zdejších vodách potopila. Na její palubě zahynulo 44 námořníků, jejich těla jsou stále uvnitř vraku.

Tomáš Chalupa 7. září 2016

Ponorka měla za úkol potápět americké obchodní lodě, které se plavily u pobřeží Spojených států. Cílem bylo vnést zmatek do dopravních cest, terorem přímo v domácích vodách. Američané se měli začít obávat ponorek už přímo ve svých přístavech. Přesně pro tento úkol byla U-576 vyslána k americkému pobřeží, kde byla ale potopena v bitvě u Outer Banks 15. července 1942. Její kapitán Hans-Dieter Heinicke se rozhodl napadnout konvoj amerických nákladních lodí i přes to, že jeho vlastní ponorka už byla poškozená. Zaměřil se na jednu z lodí, ale byl při útoku napaden nejprve kutrem pobřežní stráže a poté i hydroplánem Kingfisher. Právě jeho hlubinné bomby poslaly U-576 ke dnu.

Vrak ponorky byl o 72 let později objeven nejprve sonarem. Hledání vraku se od roku 2009 účastnilo několik institucí, mezi nimi i Úřad pro mořský výzkum a průzkum a univerzita v Severní Karolíně. Pornorku hledali právě v místech, kde se měla v bitvě potopit. Podařilo se to ale až v roce 2014. Napřed byla nalezena potopená obchodní loď Bluefields, což byla oběť U-576, a poté i vrak ponorky samotné.

„Je to všechno stále zde jako v roce 1942, ponorka je výborně zachovalá. Zajímá nás, co se stalo s posádkou. Snažili se uniknout únikovými otvory? Byla loď ihned celá zaplavená, nebo leželi na mořském dně a postupně jim docházel vzduch? Na tyto otázky se pokusíme odpovědět,“ říká Joe Hoyt z výzkumného týmu. K vraku se nyní potápějí potápěči, ale podle mezinárodních dohod zatím nemohou vniknout dovnitř. Ponorka je totiž stále majetkem Německa, a je tak potřeba získat souhlas německých úřadů. Ty zatím jen vydaly prohlášení, že ponorka je považována za mořský hřbitov a místo posledního odpočinku námořníků, takže by se k němu mělo podle toho přistupovat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu