válkaČeskoslovenskoobjevy

Potápěči objevili obří medúzu, je velká jako člověk

Dvojice potápěčů se ponořila do vln Keltského moře ležícího při pobřeží Irska. Objevili přitom obrovský exemplář medúzy rodu Rhizostoma pulmon neboli kořenoústky plicnaté.

Tomáš Chalupa 20. srpna 2019

Kořenoústka byla velká jako dospělý člověk. Přestože kořenoústky jsou jedním z největších druhů medúz, takto velký exemplář je spíše výjimečný. Běžná velikost je kolem 80 – 90 centimetrů. Medúza velká přes jeden metr potápěče překvapila.

„Tak velkou (medúzu) jsem nikdy neviděla. Pozorovali jsme několik menších medúz na jednom pěkném útesu poblíž a pak se ze tmy vynořil tento obrovský, nádherný kus,“ řekla potápěčka Lizz Dalyová.

O životě těchto medúz se neví bohužel prakticky nic, jen to, že žijí v teplých mořích a váží něco kolem 225 kiogramů. Ve vodách kolem Britských ostrovů se medúzy vyskytují v hojném počtu. V letních měsících je moře také často vyplavuje na pláže. Přes svou velikost nejsou kořenoústky nijak nebezpečné. I když jako většina ostatních medúz mají žahavé buňky, jsou příliš slabé a člověk jejich popálení sotva pocítí. „Většina lidí by se hned bála, ale není nebezpečná. Je to majestátní stvoření,“ dodává Dalyová. Strach prý ani na chvíli nepociťovala.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu