Nakládání torpéda na HMS P-311 v Holy Loch ve Skotsku v roce 1942

Nakládání torpéda na HMS P-311 v Holy Loch ve Skotsku v roce 1942 | zdroj: mirror.co.uk


Potápěči našli vrak britské ponorky, ve které zemřelo 71 mužů

TÉMATA: ponorky | vraky | nálezy | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 05. 2016 | 11:00

28. prosince 1942 vyplula britská ponorka HMS P-311 z ostrova Malta, aby napadla italské bitevní lodě kotvící v přístavu La Madallena na Sardinii. 31. prosince se naposledy ohlásila rádiem, a pak už o ní nikdo nikdy neslyšel. Její vrak byl nyní zřejmě nalezen.

Vrak ponorky našli potápěči u břehů Sardinie. Vedl je hledač pokladů Massimo Bordone. Ten ponorku objevil v hloubce sto metrů, když zahlédl na dně 84 metrů dlouhý vrak. "Hned jsem pomyslel na osud mužů, kteří na její palubě našli svou smrt," řekl Bordone. A na palubě skutečně zahynulo 71 britských námořníků. Jejich ostatky jsou nejspíš stále uvnitř ponorky.

Zkázu HMS P-311 nejspíš způsobil náraz na minu. Odborníci však tvrdí, že ponorka je ve vynikajícím stavu. Je na ní sice patrná díra po explozi, ale jinak prý dokonce není zatopená. Posádka se tak nejspíš z větší části neutopila, ale zemřela udušením. Britské námořnictvo už vyslalo zprávu, že nehodlá vrak vyzvedávat z hlubin. "Vraky se vyzvedávají jen v případě zásadních historických nebo operačních důvodů,"  stojí ve zprávě britského námořnictva. Plavidlo tak zůstane na dně jako hrob 71 statečných námořníků, kteří se v něm udusili. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 05. 2016 | 11:00

Zavří­t reklamu