Průzkum největší podvodní jeskyně na světě | zdroj: youtube.com


Potápěči našli v Mexiku největší podvodní jeskyni na světě, je plná mayských pokladů

TÉMATA: jeskyně | mexiko | archeologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 01. 2018 | 18:30

Potápěčský tým deset měsíců prozkoumával podvodní labyrint o neuvěřitelné délce 347 kilometrů. Je to největší podvodní jeskyně na světě a navíc významný archeologický nález. Jeskyně totiž obsahovala artefakty z období mayské civilizace.

„Tato jeskyně představuje nejdůležitější podvodní naleziště na světě,“ tvrdí archeolog Guillermo de Anda. „Je zde více než stovka předmětů, mezi nimi pozůstatky prvních obyvatel Ameriky, mayské kultury i zbytků vyhynulých živočichů,“ dodává de Anda.

Jeskyně se nachází v mexickém státě Quintana Roo na pobřeží Yucatánského poloostrova. Celá oblast je protkána množstvím podvodních jeskyní a tunelů o celkové délce 1400 kilometrů. Mezi nimi je největší právě objevený Sac Actun, propojený systém jeskyní, o kterém se dříve myslelo, že jde o samostatné kaverny. Potápěčský tým ale zjistil, že jsou propojeny a tvoří jeden celek, což z něj dělá největší podvodní jeskyni na světě. Na druhém místě je v tomto pomyslném žebříčku podobný systém nazvaný Ox Bel Ha, který se rovněž nachází na Yucatánu. Potápěči upozorňují, že Sac Actun může být ještě mnohem větší. Existuje předpoklad, že systém může být propojen s dalšími třemi velkými podvodními jeskyněmi, a pak by jeho celková délka byla ještě významně delší. Tuto hypotézu se ale zatím nepodařilo potvrdit.

„Bylo to jako následovat žíly v těle. Byl to labyrint tunelů, které někdy byly propojeny, jindy byly od sebe odděleny. Museli jsme být velmi opatrní,“ vysvětluje de Anda. Průzkum takto složitého labyrintu byl mimořádně obtížnou záležitostí, která vyžadovala velké zkušenosti všech členů týmu.

Kromě toho, že se podařilo odhalit takto rozsáhlý podvodní komplex, má tento objev také velkou archeologickou hodnotu. Již při tomto prvotním průzkumu se podařilo najít stovku předmětů, artefaktů i fosilií živočichů. Do jeskyně se tak vědci vypraví nepochybně ještě mnohokrát, tentokrát už s cílem posbírat a následně katalogizovat veškeré nálezy z jeskyně. To je práce na velmi dlouhou dobu, takže průzkum jeskyně Sac Actun nekončí, ale naopak teprve začíná. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 01. 2018 | 18:30

Zavří­t reklamu