Vrak více než stoleté lokomotivy

Vrak více než stoleté lokomotivy | zdroj: Daily Mail


Potápěči našli na dně Velkého jezera parní vlak. Spadl tam před 106 lety

TÉMATA: vraky | potápěči

user-avatar

Yvonne K.

20. 10. 2016 | 09:00

V ledových vodách největšího jezera v Severní Americe leží něco, co by tam potápěč běžně nehledal – tedy nikoli vrak lodi, ale parního vlaku. Jak se tam dostal?

Letos v červenci našli lovci vraků z Minnesoty a Kanady ztracenou parní lokomotivu číslo 694, která patřila Kanadské pacifické železnici. Ležela na dně Velkého jezera v hloubce více než 72 metrů. Před 106 lety, 19. července roku 1910, táhla za sebou nákladní vlak, když náhle najela na hromadu balvanů na kolejišti. Ty sem dopadly po sesuvu skály. V důsledku toho vlak vykolejil a zřítil se do jezera. Dva muži z posádky se utopili, třetí se snažil zachránit ještě před nárazem skokem z vlaku, ale dopadl nešťastně na koleje a zabil se. Tohle je vlak, který se podobá tomu, který skončil na dně Velkého jezera.

Vrak potápěči objevili pomocí dálkově ovládané ponorky. Zjistili, že vlak je již značně poškozený. “Je docela pomlácený,” řekl operátor ponorky Tom Crossman, jenž se o ztracený vlak začal zajímat od loňského léta. “Byl tu takový sen, že pokud by se našel, mohl by být vytažen a umístěn do muzea. Ale vzhled k jeho značnému poškození to asi nebude možné,” poznamenal. 

 

user-avatar

Yvonne K.

20. 10. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu