válkaČeskoslovenskoobjevy

Potápěči narazili na průsvitnou kouli, velkou jak auto. Co to může být, ptali se na internetu

+ 1 fotka+ 2 fotky

Naše oceány jsou plné tajemství. Přesvědčili se o tom nedávno potápěči, kteří prozkoumávali hlubiny moře u městečka Fethiye na pobřeží Turecka. Asi 22 metrů pod hladinou narazili na obrovskou průsvitnou kouli o velikosti auta.

Markéta Oderská 11. srpna 2015

Podle potápěčů byla koule na dotek velmi měkká a měla rosolovitou strukturu. Zdálky ji nešlo téměř uvidět, ale když se s pocity nadšení i strachu k tajemnému objektu přiblížili, mohli spatřit bezpočet malých bílých teček plujících uvnitř čtyřmetrové koule. Avšak ani po bližším prozkoumání nebyli potápěči schopni zjistit, oč vlastně jde.

Potápěč zkoumá obří průsvitnou kouli.

Potápěč zkoumá obří průsvitnou kouli.

Teprve až podvodní kameraman Lutfu Tanriover zveřejnil video na internetu, přispěchal s věrohodným vysvětlením celé záhady vědec Michael Vecchione ze Smithsonianova národního muzea přírodní historie ve Washingtonu. Podle něj by mohlo jít o obrovský roj vajec olihně, největší, jaký kdy viděl. Viditelné bílé tečky jsou pak samotná vajíčka, která jsou navíc uzavřená do svého vlastního průhledného pouzdra. S největší pravděpodobností vejce snesl oliheň Ommastrephes bartramii, jemuž se lidově přezdívá červený létající oliheň a který může dorůst délky okolo půl druhého metru. Jak již název naznačuje, dokáže tento hlavonožec létat, či lépe řečeno plachtit na vodě. Vymrští se totiž vysoko nad hladinu a mává přitom ploutvičkami a točí chapadly, až to vypadá, jako by měl křídla.

Podobně velký roj vajec byl naposledy spatřen v roce 2008 v Kalifornském zálivu. Ten ale patřil Humboldtovu kalmaru a obsahoval mezi 600 tisíci až dvěma miliony vajíček. Narazit na tyto útvary je ale jinak velmi vzácné, neboť se nacházejí ve velkých hloubkách a už za tři dny se z vajec vylíhnou olihně.

Další články

Zavří­t reklamu