válkaČeskoslovenskoobjevy

Potápěči hodlají sestoupit k vraku lodi, kde se našel starověký počítač. Chtějí najít další

Potápěči hodlají sestoupit k vraku lodi, kde se našel starověký počítač. Chtějí najít další
Zdroj: dailymail.co.uk

Nález slavného mechanismu z Antikythéry v roce 1900 vyvolal mimořádný ohlas u vědců i veřejnosti. Výzkumný tým, vybavený nejmodernějšími skafandry, znovu sestupuje k vraku starověké lodi. Archeologové doufají, že uvnitř nebo v okolí lodi leží další mimořádné předměty.

Tomáš Chalupa 12. února 2015

Americko-řecká výprava se hodlá pustit do podrobného průzkumu vraku řecké obchodní lodě. Díky modernímu skafandru se mohou potápěči ponořit do dvojnásobné hloubky a vydržet na dně déle, než tomu bylo u předchozích expedic. Mimořádně nákladná výprava má za cíl jediné: najít další úžasné předměty podobné neuvěřitelně preciznímu mechanismu, který byl ve vraku nalezen před více než sto lety.

„Dokážeme nyní sestoupit do hloubky kolem 150 metrů. Minulé výpravy se dostaly jen někam k šedesáti metrům pod hladinu. Oblek umožňuje hrabat, chytat nebo trhat předměty na dně, tyto činnosti lze dělat několik hodin,“ říká šéf archeologů Theotokis Theodoulou. Podle něj je velká pravděpodobnost, že ve vraku nebo kolem něj leží další zajímavé předměty. „Máme mnoho známek, které ukazují, že v okolí je spousta dalších objektů,“ řekl ředitel Úřadu pro podmořské aktivity Angeliki Simosi už v roce 2013, kdy se z výzkumu vraku vrátila poslední expedice. „Jsou zde celé tucty předmětů z bohatství, které loď na palubě vezla z Malé Asie,“ dodal Simosi.

Je zde ovšem ještě jeden důležitý úkol. Archeologové věří, že 250 metrů od lodi je další vrak stejného typu lodi a ze stejného období. Lodi nejspíš pluly z Malé Asie spolu. Na palubě by tak i tato loď mohla mít onen dokonalý mechanismus. Jak mimořádný význam této akci archeologové přisuzují, svědčí i fakt, že pod hladinu má sestoupit také Brendan Foley z Oceánografického institutu v Massachusetts, který se potápěl také k vraku Titaniku. Jde o jednoho z nejzkušenějších mořských archeologů. Posledních pět let věnoval tomu, že hledal a identifikoval vraky starověkých lodí.

Antikythérský mechanismus byl nalezen na palubě římské obchodní lodi, která se potopila u řeckého ostrova Antikythéry. Poté, co se mechanismus podařilo prozkoumat a zrestaurovat, se ukázalo, že jde o dokonalý kalendář ukazující také pohyby planet, počítající dny a roky, fáze měsíce a mnoho dalších astronomických úkonů. Podle odborníků je to nejkomplexnější nalezený stroj, jehož úrovně nedosahovaly mechanismy vyrobené ještě o tisíc let později. Samotná technologie výroby odpovídala znalostem hodinářů z 18. století. Úroveň zpracování i funkčnost stroje zcela ohromily vědce, kteří do té doby považovali za nemožné, aby starověká civilizace byla schopna sestrojit něco takového. Nález dalšího takové stroje by způsobil revoluci v archeologii, proto je průzkumu vraku i jeho okolí věnována obrovská pozornost a nemalé finanční náklady.

Další články

Zavří­t reklamu