Potápěči objevili obří shluk vajec krakatic. | zdroj: youtube.com


Potápěči hledali vrak, ale místo toho našli vak plný krakatic

TÉMATA: zvířata | potápěči | krakatice

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 10. 2019 | 10:00

To se tak někdy stane, že hledáte vrak a najdete vak. Přesně to se přihodilo dvojici potápěčů poblíž přístavu Orsta. Potápěči na dně zahlédli něco, co připomínalo trup lodi a rozhodli se to blíže prozkoumat.

Objekt byl 17 metrů pod hladinou a podařilo se jej natočit na kameru. Podle odborníků mělo jít zřejmě o trup lodi. Ronald Raasch a Nils Baadness se proto vypravili objekt blíže prozkoumat. Oba ale byli překvapení, když nenalezli v moři žádný vrak, ale obří vak s vajíčky s tisíci mláďat krakatic.

Vak postupně klesal, až dosedl na dno v hloubce kolem 150 metrů. Právě hlubiny jsou přirozeným domovem krakatic, a najít proto takovýto blob je poměrně vzácné. Podle odborníků vak zřejmě patří druhu zvanému kalamar šípový nebo menšímu druhu Gonatus fabricii. Lidé si pod pojmem krakatice zpravidla představují obří tvory s mimořádně dlouhými chapadly, což ovšem není případ ani jednoho z těchto druhů. Ty patří k menším krakaticím a jejich velikost je v dospělosti jen něco kolem 25 centimetrů. Jsou to tvorové živící se malými rybami a korýši. Jsou přizpůsobeni k životu ve velkých hloubkách a temnotě.

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 10. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu