Muž vypadal po návratu do civilizace děsivě, ale nakonec se zase uzdravil.

Muž vypadal po návratu do civilizace děsivě, ale nakonec se zase uzdravil. | zdroj: odditycentral.com


Potápěč ztroskotal. V ukrutných bolestech strávil bez vody a jídla čtyři dny na moři

TÉMATA: ztroskotání | přežití | moře

user-avatar

Simona Knotková

22. 06. 2019 | 09:00

Tragický příběh se šťastným koncem zažil šedesátiletý John Low. Instruktor potápění ze Singapuru ztroskotal na širém moři a čtyři dny strávil v záchranném kruhu na rozpáleném slunci.

John Low se 4. května vypravil k pobřeží ostrova Tioman, v jehož vodách se chtěl potápět. Během plavby po Jihočínském moři jeho loď zasáhla silná vlna, která plavidlo potopila. Muži zůstal jen záchranný kruh a batoh na zádech. Zprvu nepropadal panice a měl v plánu ke břehu znovu doplavat. Nebyl ale schopný najít směr proudu a stále se vracel do otevřeného moře. Večer už  nedokázal ani vidět břeh. Tehdy si začal uvědomovat vážnost celé situace.

Na moři nakonec strávil čtyři dny a tři noci. Neměl co jíst ani pít a přes den bojoval s nesnesitelným slunečním žárem, který mu spálil kůži. "Když máte hlavu nad hladinou, spálíte se. Jediný způsob, jak se tomu vyhnout, je strčit hlavu do vody. Protože moje hlava byla v tu dobu už ale plná jizev, bylo to, jako by se mi do obličeje zapíchlo tisíce jehliček. Takže buď jsem musel trpět bolest ze slunce, nebo bolest z vody," vypovídal později.

O moc lépe na tom nebyla ani jeho duševní kondice. Samota byla podle něj dokonce ještě horší než fyzické utrpení. Po nějaké době začal mluvit se svým kruhem nebo hodinkami a měl obrazové a sluchové halucinace. Ke konci mu neznámý mořský tvor oždiboval nohy. John byl už příliš unavený, aby se zvířeti bránil.

Muka skončila čtvrtý den, kdy ho objevila projíždějící loď Diogo Cao. Vyčerpaného muže v dezolátním stavu vytáhla na palubu. "Pamatuju si jenom, že jsem si pomyslel: 'Jsem zachráněný. Teď už můžu konečně spát.'"

Podle lékařů utrpěl infekci plic, selhání ledvin z nedostatku tekutin a četné popáleniny celého těla. Co je ale nejdůležitější – po několika dnech na jednotce intenzivní péče se z nejhoršího dostal a nyní je již plně zotavený. Znovu se setkal také s námořníky, kteří zachránili jeho život. Po objetích plných vděků jim řekl: "Doufám, že v budoucnu už nebudete muset nikoho jiného zachraňovat, ale pokud ano, udělejte to se stejnou odvahou."

user-avatar

Simona Knotková

22. 06. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu