válkaČeskoslovenskoobjevy

Posvátné jezero Kaali v Estonsku vytvořil meteorit

Posvátné jezero Kaali v Estonsku vytvořil meteorit
Zdroj: ancientpages.com

Před zhruba 7500 lety dopadl na Zemi velký meteorit. Svým dopadem vyhloubil kráter o průměru 110 metrů v oblasti Saarema v dnešním Estonsku. Kráter se naplnil vodou a vzniklo jezero Kaali.

Redakce Extrastory.cz 29. ledna 2018

Dopad meteoritu, který se za letu zřejmě rozpadl na několik částí, byl ničivý a dal by se srovnat s explozí malé nukleární bomby. Dopad zcela změnil okolní krajinu a vytvořil hned několik kráterů různých velikostí. Ten největší dal vzniknout jezeru Kaali.

Je zajímavé, že lidé před tisíciletími si byli dobře vědomi toho, jak jezero vzniklo. Považovali cokoliv, co dopadlo z nebes, za posvátné, a tak se posvátným stalo i samotné jezero Kaali. V Době bronzové lidé postavili kolem tohoto jezera dokonce velkou zeď, která tam stojí dodnes. Má celkem 470 metrů na délku, je dva metry vysoká a 2,5 metrů široká. To svědčí o mimořádné důležitosti, kterou tehdejší lidé jezeru přikládali. Ostatně je to největší podobná zeď v celé oblasti. Vědci při vykopávkách objevili o pozůstatky opevněného osídlení z období 5. až 7. století před Kristem. Byly nalezeny také stříbrné šperky z pozdějšího období a množství zvířecích kostí.

Archeologové očekávají, že na dně jezera, které se nachází v hloubce šesti metrů, mohou být další velmi cenné archeologické předměty. Je otázka, jestli se to někdy podaří.

Lidé považovali jezero za posvátné i v křesťanských dobách, kdy se církev snažila vymýtit pohanské praktiky a uctívání přírodních míst. V případě jezera Kaali se to ovšem nepodařilo. Po celá staletí bylo toto místo posvátné bez ohledu na to, jaké panovalo oficiální náboženství. Bylo také součástí mnoha legend a mýtů, objevovalo se i v literatuře. O jezeře psal i bývalý prezident Estonska Lennart Georg Meri, který v jedné své knize tvrdil, že našel popis dopadu meteoritu na prastarých runách, které se mu podařilo rozluštit. Jezero Kaali je dnes hojně navštěvovaným turistickým cílem, který rozhodně stojí za vidění.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu