Dům ve skleníku skýtá mnoho výhod, například teplotu jako na jaře uprostřed zimy!

Dům ve skleníku skýtá mnoho výhod, například teplotu jako na jaře uprostřed zimy! | zdroj: sfglobe.com


Postavili dům a kolem něj skleník, teď mají doma nádherné teplo

TÉMATA: architektura | bydlení | švédsko

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 02. 2016 | 14:00

Švédský pár se s tím nemazal. Nechtěli stavět nový velký dům, chtěli mít příjemný menší domek. Taky chtěli mít v zimě teplo. Takže se rozhodli k zajímavému řešení. Kolem domu postavili skleník.

Ten se skládá ze 4mm tlustého tvrzeného skla. A teď pozor. V zimě se u Stockholmu, kde domek stojí, pohybují teploty kolem -2 stupňů Celsia. To když je velmi mírná zima. Ve skleníku je ale 20 stupňů nad nulou! Teploty, jaké jsou v té době někde v Itálii. 

Takže pár vesele pěstuje vinnou révu, zeleninu, ovoce, dokonce má na zahradě jezírko s rybičkami. Zatímco venku vše zamrzá, jezírko nikoliv. Majitelé domu se nechali inspirovat ekologickým domem designéra Bengta Warneho, který svůj slavný zelený dům postavil už v sedmdesátých letech minulého století. Přestože má dům ve skleníku mnoho výhod a snižuje účty za energie až o polovinu, stále ještě je v něm potřeba v zimě topit. "Není to o tom, že bychom měli po celý rok perfektní klimatizaci. V zimě používáme topení,"  přiznáváMarie Garanmar. Manželé jsou ale spokojeni, že využívají na maximum možnosti, které jim dává příroda a šetrné technologie. A také mají nádherný dům s výhledem z terasy. Zkrátka super bydlení. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 02. 2016 | 14:00

Zavří­t reklamu