válkaČeskoslovenskoobjevy

Postavili dům a kolem něj skleník, teď mají doma nádherné teplo

Postavili dům a kolem něj skleník, teď mají doma nádherné teplo
Zdroj: sfglobe.com

Švédský pár se s tím nemazal. Nechtěli stavět nový velký dům, chtěli mít příjemný menší domek. Taky chtěli mít v zimě teplo. Takže se rozhodli k zajímavému řešení. Kolem domu postavili skleník.

Tomáš Chalupa 3. února 2016

Ten se skládá ze 4mm tlustého tvrzeného skla. A teď pozor. V zimě se u Stockholmu, kde domek stojí, pohybují teploty kolem -2 stupňů Celsia. To když je velmi mírná zima. Ve skleníku je ale 20 stupňů nad nulou! Teploty, jaké jsou v té době někde v Itálii.

Takže pár vesele pěstuje vinnou révu, zeleninu, ovoce, dokonce má na zahradě jezírko s rybičkami. Zatímco venku vše zamrzá, jezírko nikoliv. Majitelé domu se nechali inspirovat ekologickým domem designéra Bengta Warneho, který svůj slavný zelený dům postavil už v sedmdesátých letech minulého století. Přestože má dům ve skleníku mnoho výhod a snižuje účty za energie až o polovinu, stále ještě je v něm potřeba v zimě topit. „Není to o tom, že bychom měli po celý rok perfektní klimatizaci. V zimě používáme topení,“ přiznáváMarie Garanmar. Manželé jsou ale spokojeni, že využívají na maximum možnosti, které jim dává příroda a šetrné technologie. A také mají nádherný dům s výhledem z terasy. Zkrátka super bydlení.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu