válkaČeskoslovenskoobjevy

Posledních 24 hodin Adolfa Hitlera a jeho Evy: Sex v bunkru na zubařském křesle, divoké pitky a vůdcovy slzy

Posledních 24 hodin Adolfa Hitlera a jeho Evy: Sex v bunkru na zubařském křesle, divoké pitky a vůdcovy slzy
Zdroj: Wikimedia Commons

Nejnovější kniha odhaluje minutu po minutě poslední den života Adolfa Hitlera v jeho bunkru v Berlíně, kde se skrýval na konci války. Oslavil tu své poslední narozeniny, oženil se tu s Evou Braunovou, sepsal závěť a pak se svou novomanželkou spáchal sebevraždu. Mezitím se jeho stoupenci oddávali divokým pitkám a sexuálním orgiím. ExtraStory přináší několik ukázek.

Redakce Extrastory.cz 28. dubna 2021

7:00, 29. dubna 1945, Hitlerovi zbývá den života

Berlín se zmítá v chaosu a zoufalství. Rudá Armáda se nemilosrdně blíží k cíli. Hitler se se svými stoupenci od ledna ukrývá ve velkém podzemním betonovém bunkru, asi deset metrů pod zemí. Ve městě vázne zásobování potravinami a vodou. Hladoví Berlíňané opouští své úkryty v zoufalé snaze najít něco k jídlu.

Tehdy šestnáctiletý Armin Lehmann, člen Hitlerjugend, vzpomíná: “Viděl jsem dva muže, jak nožem odřezávali maso z ještě živého koně, kterého zasáhla střepina granátu.”

Vchod do bunkru v zahradě Říšského kancléřství

Vchod do bunkru v zahradě Říšského kancléřství

10:00

Generál Hans Krebs přijímá v bunkru hlášení od bránících se jednotek: německá obrana se hroutí na všech frontách! Berlín je stále více odřezanější od vnějšího světa. Město se zmítá v agónii, v ulicích je cítit zápach spálených těl. Frontová linie probíhá sotva 400 metrů od Říšského kancléřství. Diktátorovi zbývá jen několik hodin.

10:30

Rusové sestřelují vzdušný balón s vysílačkou. Spojení s vrchním velením je přerušeno a důstojníci v bunkru definitivně ztrácejí přehled o situaci. Zprávy z frontové linie se pokoušejí předávat rychlé spojky – sotva šesnáctiletí chlapci z Hitlerovy mládeže. “Bylo to jako ruská ruleta! Každou minutu vás mohl roztrhat dělostřelecký granát. V lepším případě vás pohltil oblak jedovatého fosforu ze zápalných bomb,” vzpomíná Amin.

11:00

Komorník Heinz Linge zaklepe na dveře svého pána. Jindy nevrlý Hitler čekající, až mu sluha pomůže do šatů, dnes leží oblečený na posteli. Následuje rutina před zrcadlem. Hitler se zavřenýma očima počítá vteřiny, než Linge uváže dokonalý uzel na kravatě. O chvíli později přichází holič, aby zastřihnul pěstěný knírek zakrývající přílišné nozdry. K rannímu rituálu patří i nezbytná dávka kokainu podávaná ve formě očních kapek v desetinásobném množství. Vůdce si stěžuje na nadýmání a žaludeční křeče, bere si tabletky proti plynatosti.

Poslední hodiny: Adolf Hitler a Eva Braunová ve filmu Pád Třetí říše

Poslední hodiny: Adolf Hitler a Eva Braunová ve filmu Pád Třetí říše

Hitler byl závislý na kokainu a denně užíval na 80 různých léků včetně testosteronů, opiátů, sedativ a projímadel. Trpěl srdečními problémy a začínala se u něj projevovat Parkinsonova choroba.

11:30

Generálové Burgdorf a Krebs mezitím tráví čas pitím šnapsu a rozvíjením sexuálních fantazií. Bunkr má bohaté zásoby alkoholu, které pocházely z lepších časů, kdy se v Říšském kancléřství konaly slavnostní recepce.

11:45

Šest dětí Josefa a Magdy Goebbelsových si hraje v chodbě horního bunkru. Jsou bezprostřední a dobře vychované, podle Hitlerovy sekretářky Traudl Jungeové netuší nic o osudu, který je čeká. Dětem připadá bunkr, kterému přezdívaly jeskyně, jako báječné dobrodružství. Většina z nich je ráda, že mohou být tak blízko u strýčka Adolfa. “Jen ta nejstarší, Helga, měla občas výraz ve tváři, jakoby něco věděla nebo tušila,” vzpomíná Jungeová.

Rodina nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse a jeho manželky Magdy. Vzadu uprostřed syn Magdy z prvního manželství Günther Quandt v letecké uniformě

Rodina nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse a jeho manželky Magdy. Vzadu uprostřed syn Magdy z prvního manželství Günther Quandt v letecké uniformě

14:00

Hitler obědvá se dvěma tajemníky a Evou Braunovou, s níž se před pár hodinami oženil. Těžké rozhovory Hitler při obědě nemá rád, ale tentokrát změní téma. „Nikdy nepadnu do nepřátelských rukou mrtvý či živý,“ prohlásí s tím, že vydal příkaz ke spálení svého těla tak, aby ho nikdo nemohl identifikovat. Sekretářka Traudl Jungeová se vůdce ptá na nejlepší způsob sebevraždy. „Nejlepší způsob, jak se zastřelit, je do úst. Lebka je rozdrcena a nevíte o ničem. Smrt je okamžitá.“ Hitlerovi ale zděšená Eva oponuje: „Já chci být krásná mrtvola, vezmu si jed.“ Z kapsy šatů vytahuje mosaznou krabičku a v ní lahvičku s kyanidem. Bála se, že by ji smrt mohla bolet. Hitler ji uklidňuje: Nervová i dýchací soustava budou ochromeny během několika sekund.

Armin Lehmann vzpomíná na Evu Braunovou v bunkru: “Vypadala jako filmová hvězda. Měla dlouhé, tmavěmodré šaty a na nich zlatou brož. Vypadala mladě a moc jí to slušelo.”

Na této fotce Hitler jen spí a Eva Braunová jej pozoruje. Den po své svatbě však spáchají sebevraždu.

Na této fotce Hitler jen spí a Eva Braunová jej pozoruje. Den po své svatbě však spáchají sebevraždu.

15:00

S Hitlerem je Werner Haase, jeden z lékařů SS, v bunkru. Vůdci demonstruje účinky kyanidu tím, že psovi jménem Blondi, jeho nejmilejšímu alsaskému vlčákovi, jednu takovou ampuli strčí do tlamy a tam ji kleštěmi rozdrtí. Pes se svalí na bok, jako když do něj uděří blesk. Hitler vidí rychlé smrtící účinky jedu.

16:00

V Zeleném pokoji Říšského kancléřství se ministr propagandy Joseph Goebbels a jeho rodina účastní párty na rozloučenou. Na té je asi 40 lidí z personálu a také pacientů z provizorní nemocnice, která byla zřízena ve sklepení kancléřství.

Goebbelsovy děti jdou z náruče do náruče. K obědu se podává hrachová polévka. Goebbels prosí členy Hitlerjugend, aby mu zazpívali nějaké staré bojové písně. Když spustí, slzy mu tečou po tváři.

Nakonec zpívají jeho vlastní děti stojící kolem stolu. Jeden voják je doprovází na akordeon.

22:00

Hitler si v konferenční místnosti čte přepis vysílání informujícího o smrti Benita Mussoliniho. Přesto stále nevzdává poslední naději na záchranu. Nařizuje odeslat radiovou depeši německým vojskům. Táže se v ní, kdy a kde jednotky zaútočí na nepřítele. Je zcela odtržen od reality. Nikdo z velitelů už dávno nevěří v možnost zachránit Berlín.

00:30, 30. dubna

Telegrafista Rochus Misch je ve spojovací centrále vyrušen z klimbání zprávou od Hitlera. Vůdce se ptá, zda již došly odpovědi na jeho dotazy. Misch hlásí, že nepřišlo nic.

1:30

Hitler promlouvá k asi 25 strážným a služebným shromážděným v Říšském kancléřství. Říká, že než by měl být zajat Rusy, raději si vezme život. Nehodlá být součástí nějaké podívané. Pak prochází kolem řady lidí, každému podá ruku, poděkuje mu za dosavadní prokázané služby a propustí je ze všech dalších povinností.

Přebal knihy Hitlerův poslední den a její autoři Jonathan Mayo a Emma Craigieová

Přebal knihy Hitlerův poslední den a její autoři Jonathan Mayo a Emma Craigieová

2:00

S Hitlerem je jeho osobní lékař – profesor a doktor SS Ernst Schenck a další tři jeho lékaři a zdravotní sestra. I s nimi se loučí podáním ruky a vyslovuje jim díky. Zdravotní sestra Erna Flengel se rozbrečí: „Můj Vůdce! Věřte v konečné vítězství! Veďte nás a my vás budeme následovat!“ Hitler na to nic neodpoví.

2:30

Doktoři a sestry se připojují k pitce na chodbách kancléřství. Eva Braunová vykládá staré historky dvěma sekretářkám. Hlas se jí chvěje, Schenck neví, zda je to stresem nebo opilostí.

3:00

Hitler se dovídá, že všechny německé jednotky jsou obklíčeny nebo čelí útoku nepřítele. Do Berlína nikdo další nedorazí. Hitler opět nařizuje odeslat další radiovou depeši admirálu Dönitzovi. „Zahajte okamžitě nemilosrdnou akci proti všem zrádcům.“

Hitler znovu debatuje s lékařem, tentokrát je to dr. Haase. Vůdce chce zemřít ve stejnou chvíli jako Eva Braunová. Shodují se, že použije dvě pistole, pro případ, že by se jedna zasekla, a dvě kyanidové kapsle. Eva bude mít jen dvě tablety. Hitler je rozhodnut střelit se do hlavy a současně rozkousnout kapsli. Braunová se svěřuje Haasovi, že se bojí, že pokud by Hitler zemřel dříve než ona, mohla by ztratit své odhodlání. Haase jí radí, aby skousla kyanidovou kapsli ve chvíli, kdy uslyší výstřel. A k dispozici přece bude i druhá pistole. Jenže tu Braunová odmítá použít.

4:30

Hitler jde do postele. V prostorách kancléřství stále probíhá bujarý večírek. V zubařském křesle je jakási nahá žena. Přes den se zde vytrhávají zuby, v noci je zubařské křeslo oblíbeným místem na sex.

6:00

Hitler sedí v křesle vedle své postele. Je v černém županu a nechává si zavolat generála Mohnekho. „Jak dlouho se ještě můžeme držet,“ ptá se. „Nejdéle 24 hodin.“ Sověti útočí na Reichstag, ale jejich útok se zastavuje v dešti kulek obránců. Stalinovi ale už kdosi předčasně poslal zprávu, že Říšský sněm je dobyt.

6:30

Komorník nachází Hitlera ležet v posteli oblečeného ve vojenské uniformě a černých kalhotách. Hitler mlčky odchází chodbou dolů.

Bormann, Krebs a Burgdorf spí na lavicích vedle jeho pokoje. Kolem se válejí láhve šnapsu a nabité pistole. Z ústředny se odesílá další depeše veliteli Berlína s žádostí o nové informace. Rusové jsou v bezprostřední blízkosti, zní okamžitá odpověď.

7:00

Braunová sotva zamhouřila oka. Spěchá po betonových schodech na zahradu. Má ještě jedno naléhavé přání – naposledy vidět slunce. Zahrada je zpustošená krátery výbuchů a nebe zatažené od kouře z boje. Chvíli váhá a pak se vrací zpět do bunkru.

O půl hodiny později se o to samé snaží Hitler. Jenže nahoře už je palba natolik silná, že ani neotevře dveře na zahradu a raději se vrací dolů. Možná nemohl snést pohled na místo, o kterém věděl, že to bude místo jeho kremace.

Zvuk výstřelu se zakrátko rozezněl chodbami kancléřství a jeho ozvěna se rozletěla celým světem.

Pokračování příště

Související články

Další články

Zavří­t reklamu