válkaČeskoslovenskoobjevy

Poslední živý koncert Beatles: hráli na střeše a chtěli se nechat zatknout

video url not supported.
+ 3 fotky+ 4 fotky

Britská kapela Beatles si pro své závěrečné sbohem s fanoušky nemohla zvolit lepší způsob. Než se definitivně rozpadla, zahrála jim na plné pecky ze střechy svého nahrávacího studia v Londýně. Jejich živé vystoupení bohužel překazila londýnská policie, která vtrhla na střechu, kapele vypínala zvuk a vyhrožovala všem zatčením.

blondie 30. ledna 2016

Není jisté, koho vlastně napadlo uspořádat koncert na střeše, každopádně rozhodnutí padlo jen pár dní před jeho konáním. Rozhodně nešlo o dlouho plánovanou událost a kapela koncert dopředu ani neohlásila. Brouci prostě dostali chuť po třech letech perného nahrávání ve studiích znovu naživo koncertovat. Zvažovaly se různé lokace včetně Sahary nebo antického amfiteátru v Řecku, ale kapele se nechtělo tahat aparaturu tak daleko a hlavně se všichni děsili představy být delší čas spolu. V té době už si dost lezli na nervy a nesnášeli se. A tak si řekli ´Pojďme na střechu´. Měli na mysli střechu nahrávacího studia Apple v Londýně. Byl to poslední pokus o záchranu kapely a zároveň i návrat ke kořenům, kdy hrávali čistý rokenrol.

Horečné přípravy před zahájením koncertu

Horečné přípravy před zahájením koncertu

Ráno 30. ledna roku 1969 vynosili bednaři aparaturu nahoru a spustili kabely dolů do studia v suterénu. S filmovým štábem dorazil i režisér Michael Lindsay-Hogg, aby celý koncert zdokumentoval. George Harrison přivedl pátého Brouka, Billyho Prestona, který měl hrát na klávesy. Jeden z techniků ještě musel běžet do obchodu sehnat dámské ponožky. Když se ho prodavačka ptala na velikost, značně znejistěl. Nesháněl je pro zahřátí Yoko Ono či jiných partnerek muzikantů, ale hodlal je navléknout na mikrofony, aby nebyly slyšet poryvy větru.

Paul McCartney a John Lennon, vzadu bubeník Ringo Starr

Paul McCartney a John Lennon, vzadu bubeník Ringo Starr

Okolo oběda už bylo vše připraveno a mohlo se začít hrát. „Zahrajeme něco na přání Martina Luthera,“ řekl John Lennon žertem do mikrofonu, než spustili skladbu Get Back. Ulicemi města, které právě pokojně obědvalo, se rozlehly první řízné takty písně. Lidé otevírali okna, auta se zastavovala a navzdory studenému a vlhkému počasí se ulice začala plnit zvědavými davy. Většina z přihlížejících byla nadšená, ale našli se i tací, kterým rámus vadil a volali hned na policii, ať zjedná pořádek.

Lidé zezdola z chodníku jen nevěřícně zírali, někteří ale vylezli na střechu, aby měli lepší výhled.

Lidé zezdola z chodníku jen nevěřícně zírali, někteří ale vylezli na střechu, aby měli lepší výhled.

Netrvalo dlouho a dorazila metropolitní policie a dožadovala se vstupu do budovy. Zaměstnanci nahrávacího studia je zprvu odmítali vpustit dovnitř, když jim ale policisté pohrozili vazbou, otevřeli dveře. Muži pořádku vylezli na střechu a nechali uprostřed skladby vypnout Lennonovi a Harrisonovi zesilovač. Paul McCartney ale pokračoval dál v hraní a v narážce na to, co se právě dělo, změnil slova písně a zpíval: „Zase hraješ na střeše, to není dobře. Ty moc dobře víš, že to tvá máma nesnáší. Je rozčilená. Chystá se tě uvěznit!“ O pár minut nato ale dohrál a John Lennon před odchodem pronesl památnou závěrečnou větu: „Rád bych vám jménem kapely poděkoval a doufám, že jsme v konkurzu uspěli.“

Vrať se, vrať se, zpívali Beatles, sami se však od tohoto koncertu v této sestavě na pódia již nikdy nevrátili.

Vrať se, vrať se, zpívali Beatles, sami se však od tohoto koncertu v této sestavě na pódia již nikdy nevrátili.

Později se Brouci vyjádřili, že je počínání policie zklamalo. Doufali v násilné odvlečení na policejní stanici kvůli rušení veřejného pořádku. „Pro film by to byl skvělý konec,“ prohlásil Paul. I tak to ale byla stylová tečka za koncem jedné slavné éry. Beatles už nikdy společně nevystoupili. Nahráli sice ještě album Abbey Road, ale v roce 1970 se oficiálním odchodem Paula McCartneyho z kapely definitivně rozpadli. Přibližně polovina ze 42 minut živého střešního koncertu se objevila v dokumentárním filmu Let it Be, který zachytil nejen nahrávání stejnojmenného alba, ale i nezadržitelný rozpad slavné skupiny.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu