válkaČeskoslovenskoobjevy

Poslední válečný zajatec ze druhé světové války byl propuštěn až v roce 2000

Poslední válečný zajatec ze druhé světové války byl propuštěn až v roce 2000
Zdroj: thevintagenews.com

Andras Toma byl v roce 2000 propuštěn z ruského vězení. Byl posledním válečným zajatcem z období druhé světové války. Rusové ho věznili v psychiatrické léčebně.

Tomáš Chalupa 13. listopadu 2019

Maďar Andras Toma byl zajat v roce 1944 při obraně malého polského města. Maďaři bojovali na straně nacistického Německa. Měl to od začátku velmi těžké. Jako Maďar byl umístěn mezi německé zajatce. Toma neuměl německy, Němci zase maďarsky, nerozuměli mu ani Rusové. Doma byl považován za mrtvého.

Jeho maďarštinu považovali strážci tábora za jakési pomatené blábolení. Byl tedy označen za slaboduchého a poslán do blázince. Je neuvěřitelné, že až v roce 2000 napadlo ruské úřady povolat slovinského lingvistu, aby se pokusil určit, jakým jazykem pan Toma vlastně mluví. Lingvista velmi rychle poznal, že Toma mluví maďarsky. Maďarština není příbuzná žádnému evropskému jazyku a zní nesrozumitelně prakticky každému na kontinentě.

Maďarským úřadům se poté podařilo určit jeho přesnou identitu a dokonce najít jeho příbuzné. I to bylo velmi komplikované, protože ruští lékaři měli jeho jméno zapsáno chybně. Přesto se podařilo vypátrat Andrasova bratra a sestru.

Když konečně našel lidi, se kterými mohl mluvit, jeho vzpomínky nebraly konce. Vyučil se kovářem, do armády ho naverbovali až v roce 1944, chvíli na to ale byl zajat a pak už ho čekalo jen nekonečné zajetí. To, co prožil, se dá těžko nazvat jako život, a po propuštění mu ho už moc nezbývalo. Měl 74 let a mluvil archaickou maďarštinou. Strávil většinu života v izolaci a to, jak vypadá moderní svět, bylo pro něj nepochopitelné. Bylo to jako vystoupit ze stroje času někde v budoucnosti. Až po propuštění například poprvé spatřil televizi.

Toma byl zpětně odškodněn maďarskou vládou, která mu vyplatila žold za 55 let služby. Mnoho si těchto peněz ale neužil. Zemřel v roce 2004. Celou tu dobu po propuštění žil v péči své sestry.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu