válkaČeskoslovenskoobjevy

Poslední šermířský duel se ve Francii odehrál v roce 1967, naštěstí nikdo nezemřel

Vyřešit spor čestným soubojem na kordy byl ve Francii odedávna rozšířený zvyk, zejména mezi šlechtou. Jenže v 17. století byly podobné souboje postaveny mimo zákon a pře se od té doby řešily hlavně u soudu. Minimálně jeden souboj se odehrál ještě v roce 1967. Den před svatbou jednoho z duelantů.

Tomáš Chalupa 3. června 2019

Účastníky souboje byli dva francouzští politici – Gaston Defferre a René Ribiere. Oba politici se pohádali v Národním shromáždění a hádka vyvrcholila zvoláním Defferreho směrem k Ribierovi: „Taisez-vous, aguti“ (Drž hubu!) Ribiere po Defferrem požadoval okamžitou omluvu, čehož se ale nedočkal. Ribiere tedy vyzval svého politického soka na souboj kordy.

Ten výzvu přijal, a tak se oba soupeři sešli na soukromém pozemku v Neuilly-sur-Seine západně od Paříže. Souboj sekundoval Jean de Lipkowski, tehdejší ministr zahraničních věcí. Pikantní bylo, že Ribiere se měl druhý den ženit a případná smrt nebo zranění mu mohly poněkud pokazit obřad.

A byl to právě Ribiere, který dostával na frak. Defferre ho zasáhl do ruky, načež Lipkowski navrhl ukončení souboje. Jenže Ribiere chtěl pokračovat. Po druhém zásahu do paže už ale Lipkowski souboj ukončil.

Zranění nebyla vážná a Ribiere se tak mohl klidně oženit a zřejmě nedošla újmy ani jeho čest. Defferre byl jmenován ministrem vnitra a jeho kariéra v politice pokračovala dál. Zemřel ve věku 72 let.

Souboj je poslední zdokumentovaný duel v dějinách Francie. Je potřeba říct, že šlo spíše o demonstrativní záležitost, ani jeden z účastníků neměl v úmyslu druhého zranit nebo dokonce zabít. Smyslem souboje bylo symbolicky ukázat, že oba jsou ochotní za svou pravdu a za svou čest bojovat. Jak je vidět ze záběrů, souboj netrval dlouho a nebyl nijak dramatický. Předcházelo mu pokuřování a diskuse se sekundanty. Souboj byl svým způsobem také společenskou událostí a oslavou mužského světa, kde se čest měla bránit se zbraní v ruce.

Další články

Zavří­t reklamu