válkaČeskoslovenskoobjevy

Poslední prvomájové oslavy v Praze na Václaváku: Za půl roku se slavila sametová revoluce

První máj byl za komunistického režimu nejvýznamnějším svátkem. V tento den se ve všech městech a obcích organizovaly masové průvody, kterých se museli povinně zúčastnit žáci, studenti i pracující místních závodů. Průvody s pestrobarevnými mávátky, vlaječkami a transparenty procházely ulicemi a defilovaly před tribunou, ze které jim blahosklonně kynuli představitelé KSČ. Největší průvod samozřejmě probíhal v Praze.

Jan Kyzlink 1. května 2019

V roce 1989 se v Praze slavil 1. máj již posté, nikdo z organizátorů ale ještě netušil, že to bude naposledy. Po 16 letech se oslavy vrátily z Letné zpět na Václavské náměstí a svou jednotu s KSČ sem přišlo veřejně demonstrovat 250 000 Pražanů. Hesla, v jejichž duchu se tyto oslavy nesly, slibovala přestavbu a demokratizaci socialismu.

Davy pod tribunou komunistických papalášů

Davy pod tribunou komunistických papalášů

Dobová televizní reportáž vyznívá téměř idylicky, byť na tvářích tehdejších komunistických lídrů lze postřehnout i jisté napětí. Nedovídáme se z ní, že oslavám předcházela rozsáhlá aktivita Státní bezpečnosti, která měla zabránit představitelům opozice zorganizovat protirežimní shromáždění. Skupina členů a příznivců nezávislých iniciativ však i přes veškeré snahy oficiálních orgánů v horní části náměstí vystoupila s transparenty vyzývajícími k propuštění politických vězňů. Příslušníci bezpečnostního aparátu však protestující urychleně z náměstí vytlačili a vyvezli autobusy za město. Později zasáhli ještě proti další protestující skupině ve střední části náměstí, v níž byli i zaměstnanci britské BBC.

Z dobového tisku

Z dobového tisku

Dnes již poněkud ironicky vyznívá dětská otázka na závěr reportáže o tom, jaké budou ty příští prvomájové veselice. I když má Svátek práce stále své místo v oficiálním kalendáři, průvody spjaté s tímto datem z ulic měst po roce 1989 zmizely.

Další články

Zavří­t reklamu