válkaČeskoslovenskoobjevy

Poslední přání umírajícího britského vojáka splnil Němec

Poslední přání umírajícího britského vojáka splnil Němec
Zdroj: dailymail.co.uk

Šestadvacetiletý Angličan Percy Buck se konce první světové války bohužel nedožil. Jeho poslední přání paradoxně splnil Němec, který možná stál za jeho úmrtím.

Simona Knotkova 1. listopadu 2019

Seržant Percy Buck sloužil v Hertfordshirském pluku, kde trénoval ostatní vojáky ve střelbě. Na frontu byl poslán v prosinci 1916. O sedm měsíců později se zúčastnil třetí bitvy u Yper, která se mu bohužel stala osudnou. Během kulometné palby schytal ránu do boku a mrtvý se zhroutil do prohlubeniny od výbušniny. Později ho tam objevil svobodník Josef Wilczek. V jeho ruce našel rodinnou fotografii s přáním, aby ji nálezce poslal jeho ženě Berthe.

„Byl to německý voják, dost možná ten, který zabil mého dědu,“ vypráví mužova vnučka Christina Reynolds. „Nemusel si dávat tu práci a riskovat možný trest za splnění přání mého dědy. Mohl to tam nechat ležet.“

Wilczek se však rozhodl pro gesto solidarity a poslední přání mrtvého vojáka splnil. Fotografii s doprovodným dopisem poslal Červenému kříži v Ženevě. „Držel tuto fotografii ve své ruce a nálezce na ní prosil, aby ji poslal jeho manželce. Já, přející si splnit poslední vůli tohoto mrtvého spolubojovníka, vám ji proto zasílám. Nechť odpočívá v pokoji,“ stálo mimo jiné v listu.

Percy Buck na portrétu z války

Percy Buck na portrétu z války

O mnoho let později se fotografie i s telegramem ohlašujícím smrt vojáka dostala do vlastnictví Reynolds, která s pomocí projektu Herts At War odkryla celý dědův příběh. V archivech bylo zaznamenáno povídání vojína Ramsella, který po konci války odhalil detaily Buckova posledního dne. Rodinnou fotku se vzkazem pro nálezce mu Buck prý ukazoval v noci před poslední bitvou.

„Věděli jsme, že děda zahynul v boji. Jeho tělo ale nebylo nikdy nalezeno, a tak jsme detaily až doteď neznali. Škoda, že můj otec už nežije. Vždycky si přál dozvědět se pravdu,“ lituje Reynolds.

I když německý voják splnil Buckovo přání, paradoxně tak zamezil jeho řádnému pohřbení. Bez fotografie, která mohla být vodítkem pro nalezení jeho rodiny, se totiž Brit stal jen dalším bezejmenným vojákem, který skončil v některém z hromadných hrobů ve Vlámech. Sám Wilczek se konce války také nedožil a byl zabit 31. října 1918, necelé dva týdny před podepsáním příměří.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu