Poslední poprava byla v Česku vykonána před 30 lety, 2. února roku 1989. Pětinásobného vraha oběsili.

Poslední poprava byla v Česku vykonána před 30 lety, 2. února roku 1989. Pětinásobného vraha oběsili. | zdroj: archiv


Poslední poprava v Česku: Vladimír Lulek dostal provaz za vraždu čtyř dětí a manželky

TÉMATA: vraždy | popravy | československo | 1989 | krimi

user-avatar

Václav Pokorný

1. 02. 2019 | 12:00

Posledním člověkem, který 2. února 1989 zemřel na šibenici pankrácké věznice, byl pětinásobný vrah Vladimír Lulek. V prosinci roku 1986 v Předměřicích nad Labem v opilosti brutálně ubodal kuchyňským nožem svoji manželku a čtyři děti.

Blížil se čas Vánoc roku 1986. Vladimír Lulek, občan Předměřic nad Labem, tak jako mnohé jiné dny trávil večerní čas v místní hospodě. Řádně posílen alkoholem vrávoral nocí domů,  kde ho již ve dveřích “vítala” manželka.

Během slovní potyčky se Lulek změnil v nekontrolovatelnou vraždící bestii. Své manželce v záchvatu zuřivosti zasadil 36 bodných ran nožem na schodišti domu. Přestat vraždit se však nechystal.

Vrátil se do bytu a v útoku pokračoval proti čtyřem dětem ve věku deset, osm, sedm let a 18 měsíců. Všechny je ubodal k smrti. Nožem zranil i sousedku, která se snažila bestiálnímu běsnění vraha zabránit.

Obžalovaný Lulek během procesu předstíral duševní chorobu a dokonce držel hladovku. Během hlavního líčení vůbec nepromluvil. Psychiatři však jeho duševní onemocnění vyloučili. V době trestného činu komunikoval s lidmi a o jeho odpovědnosti nebylo pochyb. Při přelíčení soud poukázal na mimořádnou surovost, brutalitu a zvrhlost, s níž pětinásobnou vraždu provedl, a odsoudil Vladimíra Lulka k trestu smrti oběšením. Na vykonání rozsudku čekal v cele smrti 25 měsíců.

Do suterénu pankrácké věznice Lulka přivedli 2. února 1989. U posledního životního okamžiku odsouzeného byl kat, dva pomocníci, náčelník věznice, soudce a lékař. Lékař ho zkontroloval a kat s pomocníky mu dali na krk oprátku. Pod odsouzeným se potom propadla podlaha a zlomil si vaz.

V následujícím roce zákonodárci v českém právním řádu trest smrti zrušili a nahradili jej doživotím či odnětím svobody na 15 až 25 let. Důvodem k tomu byl, kromě nastupující vlny humanismu, rovněž skutečnost, že v místnosti s propadlištěm a oprátkou našla svou smrt kromě vrahů, jako byl Lulek, také řada politických vězňů. Právě na jejich počest se z tohoto popraviště nyní stalo pietní místo připomínající popravy z konce 50. let.

 

user-avatar

Václav Pokorný

1. 02. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu