válkaČeskoslovenskoobjevy

Poslední oběť neštovic byla Janet Parkerová

Poslední oběť neštovic byla Janet Parkerová
Zdroj: amusingplanet.com

V létě roku 1978 vyhlásila Světová zdravotnická organizace, že pravé neštovice byly prakticky vymýceny. Už 10 let probíhal intenzivní program vakcinace, který nesl své ovoce. Nemoc byla poražena. Její poslední obětí se stala čtyřicetiletá zdravotní fotografka Janet Parkerová.

Tomáš Chalupa 30. března 2020

Parkerová pracovala na lékařské fakultě na univerzitě v Birminghamu. Vykazovala silné teploty a bolesti svalů, což byly jasné příznaky. Když se na jejím těle objevila ona děsivá vyrážka, bylo vše jasné. Její doktor jí ale řekl, že jde o plané neštovice, které samy po nějakém čase zmizí, a není proto třeba se znepokojovat. Jenže stav Parkerové se prudce zhoršoval a rozhodně to nevypadalo, že by byla nemoc na ústupu.

Byla proto přijata v nemocnici Cathrine Barnesové v Solihullu, kde byla umístěna do izolace. Diagnóza zněla jasně – pravé neštovice, tedy nejnebezpečnější varianta neštovic. Jakmile se informace o tom, že v Británii v Solihullu jsou neštovice, dostala ven, zavládla panika nejen mezi obyvateli, ale dokonce i vládou a Mezinárodní zdravotnickou organizací. Nebyl znám zdroj nákazy a nikdo nechápal, jak mohla téměř vymýcená nemoc propuknout v Anglii. Vysvětlení se našlo rychle. Kancelář Parkerové, kde pracovala, stála nedaleko laboratoře profesora Henryho Bedsona, který se zabýval zkoumáním virů neštovic. Byla to jedna z mála laboratoří, které WHO povolila tento výzkum. Bedson původně toto povolení nezískal, protože nesplňoval bezpečnostní kritéria, ale žádost podal opakovaně a bylo mu nakonec vyhověno s tím, že musí dodržovat přísné bezpečnostní standardy. Ty ovšem zjevně nedodržoval, jak ukázala i kontrola, tři měsíce před tím, než se nakazila Parkerová.

Bedson ujistil komisi, že vše napraví a že riziko nakažení kohokoliv je minimální. V tom se šeredně mýlil. Byl také jedním z prvních, kteří se o diagnóze Parkerové dozvěděl a byl z toho naprosto zdrcený. Kolem laboratoře se začali motat novináři a vyšetřovatelé z úřadů. Bedson byl až po uši v maléru a jeho kariéra ze dne na den skončila.

To nebylo nic proti tomu, jak vypadala Parkerová. Její stav se dále zhoršoval a už prakticky oslepla. Navíc jí zemřel otec, který nevydržel nervové vypětí z celé situace a dostal srdeční infarkt. Když se to dozvěděl Bedson, vyšel před svůj dům do kůlny, kde si podřízl hrdlo. Na rozloučenou nechal dopis, kde stálo: „Je mi líto, že jsem zklamal důvěru mnoha svých přátel a kolegů. Uvědomuji si, že tento čin je poslední věc, kterou udělám a snad jim přinese mír.“ Parkerová zemřela o pět dní později 11. října 1978.

WHO o dva roky později vyhlásila boj s pravými neštovicemi za vyhraný, protože po dva roky se neobjevili žádní nakažení pacienti. Jak se přesně Parkerová nakazila, není jasné, zřejmě se virus dostal do ventilace a ona jej z ní vdechla. Po tomto skandálním případu bylo mnoho laboratoří, kde byly skladovány viry neštovic, uzavřeno, aby se podobným věcem předešlo. Dnes existují na celém světě jen dvě certifikované laboratoře – jedna se nachází v Atlantě v USA a druhá v Kolcově v Rusku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu